Zemřel Vladimír Beneš, spoluzakladatel české neurochirurgie

Ve věku sto let zemřel významný český neurochirug Vladimír Beneš. Informaci potvrdila rodina. Je také autorem několika odborných knih a sci-fi novely.   

Video Vladimír Beneš
video

Z archivu: Vladimír Beneš hostem pořadu Hyde Park Civilizace

Vladimír Beneš byl český lékař, specializací neurochirurg, a krom toho také autor novely žánru sci-fi. Založil rod neurochirurgů a díky tomu je jméno Vladimír Beneš s tímto oborem spjato od úplných počátků. Profesor Vladimír Beneš starší patřil do týmu profesora Zdeňka Kunce – průkopníka tohoto oboru v rámci Československa i celého světa.

Jemu dělal Vladimír Beneš ve střešovické nemocnici dlouho zástupce, nesouhlasil ale s okupací po srpnu 1968 a ve vojenském zařízení začal mít problémy. Proto odešel do Motola, kde stál u vzniku neurochirurgického oddělení.

Legenda české medicíny

„Když mě v sedmapadesáti letech propustili z armády, byl jsem přinucen dělat dětskou chirurgii. Já jsem to neuměl moc, ale byl jsem prostě nucený. Dokázal jsem už během několika let udělat z toho skutečně vzorové oddělení,“ popisoval v pořadu Hyde Park Civilizace.

V dobách, kdy začínal, bylo pro neurochirurgy vítězstvím, když pacient vůbec přežil. „Tehdy byl cíl zachránit život, my jsme se dívali na to, jaký bude výsledek, jaká bude morbidita, my jsme chtěli za každou cenu zachránit život,“ vzpomínal. Bez ohledu na stav, postupem času šlo víc a víc i o kvalitu následného života.

Beneš se kromě operací mozku zajímal také o problematiku poranění míchy. Od 50. let minulého století prosazoval komplexní péči o spinální pacienty jako základní prevenci druhotných zdravotních komplikací. První specializované pracoviště pro léčbu pacientů s poraněním míchy bylo v Česku otevřeno v roce 1992. Česká asociace paraplegiků Beneše označuje za „otce paraplegiků“.

Beneš uspořádal v Praze v roce 1971 Evropský neurochirurgický kongres a v roce 1992 Světový sjezd dětské neurochirurgie.

Tři generace Vladimírů Benešů
Zdroj: ČT24

V průběhu kariéry psal – a nejen odbornou literaturu, ale i třeba i sci-fi novelu. V jeho stopách se vydali i potomci – jeho syn, profesor Vladimír Beneš (narozen 1953), stejně jako vnuk, docent Vladimír Beneš (narozen 1979), jsou též neurochirurgové.