Fámám a hoaxům nejvíc věří jejich samotní šiřitelé, ukazuje studie

Nová studie, která zkoumala chování šiřitelů dezinformací, ukázala, že právě oni sami jsou nejvíce náchylní k tomu, aby šířenému lživému obsahu uvěřili.

Práce, kterou vydal odborný časopis British Journal of Social Psychology, se pokusila popsat, jak snadno podléhají šířitelé dezinformací tomuto druhu lží sami. 

„Mohlo by se zdát, že lháře nemůžete obelhat, ale náš výzkum naznačuje, že tomu tak ve skutečnosti není,“ dodává v tiskové zprávě hlavní autor studie, psycholog Shane Littrell. „Ve skutečnosti to vypadá, že ti největší šiřitelé přesvědčivých nesmyslů jsou paradoxně těmi, kteří na ně sami skočí nejčastěji.“

Vědci provedli průzkum ve třech studiích s více než osmi sty účastníky v USA a Kanadě. Snažili se zjistit vztah mezi lidmi, kteří přiznávají, že šíří dezinfomace, a tím, jak moc sami věří pseudovědeckým, přehánějícím nebo nesmyslným tvrzením v médiích.

Výzkumníci v této studii pracovali s temínem „hovadiny“ (v originále „bullshit“) – ten definovali jako informace, které mají ohromit, přesvědčit nebo jinak oklamat ostatní lidi bez zájmu o to, zda jsou pravdivé.

Nesmysly dvojího druhu

Definovali také dva typy hovadin: přesvědčivý a vyhýbavý. Přesvědčivé hovadiny používají přehánění nebo přikrášlování, aby se snadněji dostaly k lidem, nebo na ně zapůsobily. Vyhýbavé hovadiny spočívají v poskytování nejasných nebo nepodstatných informací, aby se předešlo situacím, kdy by přílišná otevřenost mohla někomu ublížit nebo poškodila pověst lidí, kteří je šíří.

Ve studii vědci hodnotili kognitivní schopnosti účastníků, přehnanou důvěru ve vlastní intelekt a několik dalších vlastností – chtěli tak zjistit, které proměnné mohou nejvíc přispívat k hodnocení dezinformací. „Čím častěji se někdo pouští do přesvědčovacích hovadin, tím větší je pravděpodobnost, že bude sám oklamán různými druhy zavádějících informací, a to bez ohledu na to, jaké má intelektuální schopnosti,“ uvedl Littrell.

„Přesvědčiví šiřitelé nesmyslů si zřejmě pletou povrchní hloubku se skutečnou hloubkou. Takže když jim něco prostě zní hlubokomyslně, pravdivě nebo přesně, znamená to pro ně, že to tak opravdu je. Ale vyhýbaví lháři byli v tomto rozlišování mnohem lepší.“

Výzkumníci doufají, že lépe porozumí procesu šíření dezinformací, které se v poslední době staly velkým problémem, zejména kvůli svému boomu v kyberprostoru. Autoři uvedli, že bude zapotřebí provést další výzkum, aby se předběžné závěry potvrdily – některé starší práce totiž popsaly, že lidé, kteří častěji lžou, jsou lepší v odhalování lží. Tato studie ale poskytuje první náznaky toho, že ti, kdo pravidelně s ostatními sdílí nepravdy, nejsou často schopni rozlišit skutečnost od fikce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 7 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 8 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 10 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 11 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 13 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 14 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
včera v 10:00

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...