Už jen poslední cesta. Zemřel cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl

3 minuty
Události ČT: Zemřel cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl
Zdroj: ČT24

V pondělí 11. května zemřel po dlouhé nemoci slavný cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl. Bylo mu 89 let. O jeho úmrtí informovala rodina. Stingl procestoval 150 zemí, podnikl 14 cest kolem světa, ovládl 17 jazyků a dialektů a je jediným Čechem, který se stal náčelníkem indiánského kmene.

Miloslav Stingl se narodil 19. prosince 1930 v Bílině a od mládí měl velký zájem o literaturu, geografii a mimoevropské národy. Na Univerzitě Karlově v Praze vystudoval mezinárodní právo a národopis, později pracoval v Československé akademii věd se zaměřením právě na mimoevropské kultury.

Procestoval 150 zemí světa, mezi jeho oblíbená témata a regiony patřily Oceánie a Latinská Amerika. Zažil blokádu Kuby, objevil ruiny mayských měst a rodil eskymácké děti v Arktidě. Severoamerický indiánský kmen Kikapů mu udělil čestný titul náčelníka včetně náčelnické čelenky a indiánského jména Okima (neboli ten, který vede).

Své výzkumy popsal ve 43 knihách, které vyšly v nákladu převyšujícím 17 milionů výtisků. „Jsem podle České knihy rekordů nejpřekládanější tuzemský autor. Nechci se srovnávat, ale vyšlo mi více překladů než Karlu Čapkovi, který je mimochodem mým milovaným autorem,“ uvedl před lety v rozhovoru s ČTK.

Jako základ svého přístupu k cestování a etnografickému výzkumu i jako životní krédo si zvolil havajské přísloví „Nade všechny národy je lidství“.

Za svůj největší bestseller označoval publikaci Sex v pěti dílech světa. „Když napíši knihu o pyramidách, tak si ji koupí dva důchodci. Sex v pěti dílech světa čtou všichni,“ podotknul, dodal ale, že text nepsal ve snaze o senzaci. Byl také autorem několika příběhů pro děti, například Ukradený totem nebo Poklady piráta Morgana. 

Spolupracoval s odbornými institucemi a univerzitami například ve Spojených státech amerických nebo na Kubě. Zaměřoval se na studium Eskymáků, na původní obyvatele Ameriky či na Polynésany. „Jsem vysloveně apolitický člověk, a jestli jako etnolog něco odsuzuji, pak je to rasismus,“ říkal o sobě.

Miloslav Stingl na cestách (z dokumentu Stingl – Malý velký Okima)
Zdroj: ČT

V posledních letech Miloslav Stingl kvůli zdravotním omezením již necestoval za hranice České republiky, nadále se ale intenzivně věnoval přednáškové činnosti v tuzemsku. 

Poslední rozloučení se uskuteční s ohledem na restriktivní opatření v době koronaviru a na přání pozůstalých v užším rodinném kruhu.

„Šel za svými sny, bez ohledu na situaci“

Na Stingla v pořadu Události, komentáře vzpomínal také Adam Chroust, spisovatel a cestovatel, který připravil jeho biografii. Probral při tom deset tun archiválií. „Určitě se mi vybaví jeho největší expedice na Kubu, kterou inicioval v roce 1964, když objevil v horách, daleko od Havany, ještě nikdy neobjevené indiány. To považoval i on za svůj největší úspěch,“ uvedl.

Indiánské jméno „Ten, který vede“ si podle Chrousta zasloužil především tím, že byl nesmírně přátelský člověk.

7 minut
Události, komentáře: Odešel spisovatel Miloslav Stingl
Zdroj: ČT24

„Pan doktor nebyl klasický cestovatel, který by cestoval s batohem na zádech, ale cestoval jako gentleman. Bral to tak, že reprezentuje svoji zemi, Československo, a vždycky cestoval tak, že vyrazil na cestu s jedním kufrem a potom se vrátil třeba po roce s patnácti nebo dvaceti kufry, které chodily ještě dlouho po tom, co se vrátil,“ vzpomněl Chroust.

Přitom se o něm tradovalo, že své kufry po cestách nevybaluje. „Proč je nevybaloval, byla trochu záhada, částečně je to tím, že byl velmi zaměstnaný a neměl čas. A také trochu tím, že byl velmi nepraktický, což také sám s humorem všem okolo říkal,“ dodal.

„Budu si ho pamatovat jako moudrého, vzdělaného, skromného a laskavého kamaráda, který byl vždycky velmi vtipný. Budu si pamatovat navždycky jeho galantnost k ženám, kterým za všech okolností skládal komplimenty a lichotil jim, protože měl rád jejich smích,“ vzpomněl Chroust.

„A nejvíc si budu pamatovat to, že byl jedním z těch lidí, kteří si vždycky plnili své sny a šel za nimi bez ohledu na situace, na špatné okolnosti a svůj život prožil na tři sta procent,“ dodal závěrem.

Připomeňte si Miloslava Stingla v pořadech České televize:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 13 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 16 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 18 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...