Jezte víc rostlin, snížíte riziko cukrovky až o polovinu, doporučuje studie

Cukrovka, neboli diabetes, je závažné chronické onemocnění, kterým jen v České republice trpí přes milion lidí. Podle studie publikované v prestižním vědeckém časopise JAMA Internal Medicine je nečekaně účinnou prevencí vzniku tohoto onemocnění rostlinná strava. Změna jídelníčku může podle této práce snížit riziko vzniku diabetu II. typu až o 53 procent. Na pozitivní vliv rostlinné stravy upozorňovali vědci již dříve, nová studie to ale prokazuje na neobyčejně rozsáhlém vzorku lidí.

Středomořská strava, ilustrační foto
Zdroj: Pixabay

V Česku trpí diabetem II. typu přes 780 tisíc lidí a podle odhadů toto číslo dále narůstá. Hlavními příčinami je stárnutí populace i moderní životní styl. Na narůstající počet nemocných už i v České republice reagují restaurace a upravují pro ně svoji nabídku

„Rostlinná strava se v posledních letech stává stále populárnější, proto bylo nezbytné popsat přesně její souvislost s rizikem vzniku diabetu – především proto, že tato dieta se může výrazně lišit svým složením,“ vysvětluje autor studie Frank Qian z Oddělení výživy na Harvardské univerzitě.

Autoři vycházeli z metaanalýzy (analýzy již dříve vydaných výzkumů) devíti vědeckých publikací publikovaných do února 2019. Metaanalýza zahrnovala celkem 307 099 účastníků, z nichž 23 544 trpělo diabetem typu dvě.

Podle výsledků lidé, kteří jedí převážně rostlinnou stravu, mohou snížit riziko vzniku diabetu II. typu až o 23 procent. Pokud navíc konzumují zdravější rostlinné potraviny za současného omezení cukrů a zvýšení pohybové aktivity, mohou toto riziko snížit o dalších 30 procent.

Autoři si snížení rizika vysvětlují tím, že zdravá rostlinná strava zlepšuje inzulinovou rezistenci, snižuje krevní tlak, pomáhá ke snižování hmotnosti a mírní záněty, což jsou rizikové faktory vzniku diabetu druhého typu.

„Získaná data poukazují na důležitost dodržování rostlinné stravy pro zisk a udržení dobrého zdraví. Lidé by měli volit čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, tofu, a další rostlinné potraviny jako základ stravy,“ uvedl jeden z autorů práce Qi Sun. V budoucnu se autoři chtějí zaměřit na hlubší pochopení souvislosti mezi rostlinnou stravou a diabetem.

Vědci přitom zdůrazňují, že pro pozitivní vliv na zdraví lidé nemusí striktně dodržovat vegetariánskou nebo veganskou stravu. Dobrým příkladem je podle nich středomořská strava, která je založená na rostlinné stravě a navíc obsahuje ryby a drůbež. Právě středomořská strava je obecně považovaná za recept na dlouhověkost.