Z Bajkonuru odstartovala k ISS loď s Rusem a Američanem na palubě

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes odstartovala ruská vesmírná loď Sojuz MS-04 s ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem a americkým astronautem Jackem Fischerem na palubě. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se má připojit ještě dnes odpoledne.

Obvyklé místo třetího kosmonauta při tomto letu zaujal kontejner s potravinami o váze 70 kilogramů. Původně měli letět na ISS dva Rusové, ale agentura Roskosmos se rozhodla od jara snížit počet členů ruské posádky ISS ze tří na dva kosmonauty, dokud ke stanici nebude připojen laboratorní modul Nauka (česky věda), uvedla agentura TASS a dodala, že tato praxe má pokračovat přinejmenším do podzimu příštího roku.

 

Současně má počet členů posádky z jiných států než Ruska vzrůst ze tří na čtyři. V lodi MS-04 měl třetí místo zaujmout zahraniční astronaut, ale v tak krátké lhůtě se žádného připraveného adepta nepodařilo najít.

Loď s rusko-americkou dvojicí na palubě se má k ISS připojit po přibližně šestihodinovém letu dnes v 15:22 SELČ. Na oběžné dráze by měli zůstat 136 dnů. Pro Jurčichina je to už pátý let, Fischer je ve vesmíru poprvé.

Na stanici se nyní nachází Francouz Thomas Pesquet, Rus Oleg Novickij a Američanka Peggy Whitsonová, kteří na oběžnou dráhu dorazili loni v listopadu. První dva z nich se podle plánu vrátí na Zemi v červnu, Whitsonová si nedávno pobyt na ISS o tři měsíce prodloužila.

V květnu mají Jurčichina a Fischera následovat Rus Sergej Rjazanskij, Ital Paolo Nespoli a Randy Bresnik z USA.