Archeologové našli další jeskyni, která skrývala svitky od Mrtvého moře

Izraelští archeologové oznámili, že našli již dvanáctou jeskyni, která v minulosti ukrývala svitky od Mrtvého moře. Informovala o tom ve středu Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Nálezy byly z období druhého chrámu, jenž byl zničen roku 70.

 V jeskyni, která se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, se podle univerzity sice nenašly už žádné ze svitků, ale nález svědčí o tom, že zde bývaly uloženy. Na místě byly nádoby na svitky, zlomky jejich obalů a zbytky provázků používaných na jejich svazování. Našly se i střepy z nádob, do nichž se ukládaly olivy, datle a ořechy.

/*json*/{"map":{"lat":31.655830510842645,"lng":35.55429136759736,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jde o dvanáctou známou jeskyni, která sloužila k uskladnění písemností. Podle univerzity z ní byly svitky ukradeny někdy v 50. letech minulého století. Odborník na svitky Noam Mizrahi řekl, že je třeba dále pátrat v okolí, protože by tam mohly být další jeskyně sloužící k ukrytí svitků.

Ta zatím poslední nalezená je poměrně malá, měří 3,5 krát 5 metrů a vede do ní úzký vchod. Vnitřek byl vyložen rohožemi z palmových listů a větviček, které používali lidé jako matrace.

Čtvrtá jeskyně, kde byly nalezeny Kumránské svitky
Zdroj: Wikimedia Commons

Výzkum vedl Oren Gulfeld, jenž řekl, že mnoho svitků ukradli beduíni ve 40. a 50. letech. „Je to ale významný a fascinující objev, který dokazuje, že je třeba prosazovat průzkum jeskyní v judské poušti,“ sdělil.

V jeskyních u Mrtvého moře se našly v letech 1947 až 1956 tzv. Kumránské svitky nazývané podle místa nálezu. Byl to jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů vůbec. Jde o staré náboženské texty sepsané v aramejštině, hebrejštině a řečtině. Součástí byl rovněž vůbec nejstarší známý Starý zákon. Nejstarší ze svitků pochází ze 3. století před naším letopočtem, nejmladší z roku 70. Svitky neotřásly základy křesťanství nebo judaismu, jak zpočátku předpokládali někteří vědci, ale mj. vyvolaly debaty, proč neobsahují zmínku o Ježíšovi. 

Svitky on-line 

Několik ze vzácných Kumránských svitků nalezených u Mrtvého moře je již dostupných on-line na internetu. O jejich převedení na web se postaralo Izraelské národní muzeum s vyhledávačem Google. 

Mezi těmi, na něž se může veřejnost podívat, je pět nejvýznamnějších včetně knihy Izajáš a rukopisu nazývaného Chrámový svitek. Uživatelé internetu mohou text prohledávat, zvětšit ho a najít také určité pasáže. Dostupný je i překlad do angličtiny.

Originály se uchovávají v Jeruzalémě, v trezoru zřízeném právě pro tyto dokumenty. Dostat se k nim vyžaduje tři rozdílné klíče, magnetickou kartu a tajný kód. V místě je udržována stejná vlhkost vzduchu a teplota, jaká odpovídá jeskynním podmínkám v Kumránu.

Pět dosud zpřístupněných textů koupili izraelští vědci v letech 1947 až 1967 od antikvářů. Svitky byly nalezeny ve značně poškozeném stavu, na více než 30 000 útržcích, získaných od beduínských pastevců.