Archeologové našli další jeskyni, která skrývala svitky od Mrtvého moře

Izraelští archeologové oznámili, že našli již dvanáctou jeskyni, která v minulosti ukrývala svitky od Mrtvého moře. Informovala o tom ve středu Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Nálezy byly z období druhého chrámu, jenž byl zničen roku 70.

 V jeskyni, která se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, se podle univerzity sice nenašly už žádné ze svitků, ale nález svědčí o tom, že zde bývaly uloženy. Na místě byly nádoby na svitky, zlomky jejich obalů a zbytky provázků používaných na jejich svazování. Našly se i střepy z nádob, do nichž se ukládaly olivy, datle a ořechy.

Jde o dvanáctou známou jeskyni, která sloužila k uskladnění písemností. Podle univerzity z ní byly svitky ukradeny někdy v 50. letech minulého století. Odborník na svitky Noam Mizrahi řekl, že je třeba dále pátrat v okolí, protože by tam mohly být další jeskyně sloužící k ukrytí svitků.

Ta zatím poslední nalezená je poměrně malá, měří 3,5 krát 5 metrů a vede do ní úzký vchod. Vnitřek byl vyložen rohožemi z palmových listů a větviček, které používali lidé jako matrace.

Čtvrtá jeskyně, kde byly nalezeny Kumránské svitky
Zdroj: Wikimedia Commons

Výzkum vedl Oren Gulfeld, jenž řekl, že mnoho svitků ukradli beduíni ve 40. a 50. letech. „Je to ale významný a fascinující objev, který dokazuje, že je třeba prosazovat průzkum jeskyní v judské poušti,“ sdělil.

V jeskyních u Mrtvého moře se našly v letech 1947 až 1956 tzv. Kumránské svitky nazývané podle místa nálezu. Byl to jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů vůbec. Jde o staré náboženské texty sepsané v aramejštině, hebrejštině a řečtině. Součástí byl rovněž vůbec nejstarší známý Starý zákon. Nejstarší ze svitků pochází ze 3. století před naším letopočtem, nejmladší z roku 70. Svitky neotřásly základy křesťanství nebo judaismu, jak zpočátku předpokládali někteří vědci, ale mj. vyvolaly debaty, proč neobsahují zmínku o Ježíšovi. 

Svitky on-line

Několik ze vzácných Kumránských svitků nalezených u Mrtvého moře je již dostupných on-line na internetu. O jejich převedení na web se postaralo Izraelské národní muzeum s vyhledávačem Google. 

Mezi těmi, na něž se může veřejnost podívat, je pět nejvýznamnějších včetně knihy Izajáš a rukopisu nazývaného Chrámový svitek. Uživatelé internetu mohou text prohledávat, zvětšit ho a najít také určité pasáže. Dostupný je i překlad do angličtiny.

Originály se uchovávají v Jeruzalémě, v trezoru zřízeném právě pro tyto dokumenty. Dostat se k nim vyžaduje tři rozdílné klíče, magnetickou kartu a tajný kód. V místě je udržována stejná vlhkost vzduchu a teplota, jaká odpovídá jeskynním podmínkám v Kumránu.

Pět dosud zpřístupněných textů koupili izraelští vědci v letech 1947 až 1967 od antikvářů. Svitky byly nalezeny ve značně poškozeném stavu, na více než 30 000 útržcích, získaných od beduínských pastevců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 11 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...