Lidé mohou za smrt 88 procent lvích samců. Nejvíc kvůli trofejnímu lovu

Trofejní lov lvů má na jejich populace prokazatelně negativní dopad, prokázaly dvě studie současně. Obě vznikly na Oxfordu, každá se na problém dívala trošku jinak.

První práce byla vydána v odborném časopise Journal of Applied Ecology. Její autoři analyzovali úmrtí 206 lvů v zimbabwském národním parku Hwange – je to místo, kde žil slavný lev Cecil, kterého zastřelil americký zubař roku 2015. Vědci popsali, že lidská činnost byla příčinou smrti 67 procent samic a dokonce 88 procent samců.

Za smrt samců přitom mohl nejčastěji lov, konkrétně lov kvůli trofejím. Zato u samic bylo příčin výrazně více a byly také pestřejší: od úmrtí v pastech, zabití zemědělci v sebeobraně nebo na maso.

Inteligence lvům nestačí

Analýzy ukázaly, že lvi jsou dostatečně inteligentní na to, aby se pokoušeli pro ně nejrizikovějším oblastem vyhýbat. Za nebezpečná místa označují experti především okolí farem, kde mohou lidé lva zastřelit v sebeobraně nebo při obraně dobytka. Jasně patrné také bylo, že zkušení starší samci se těmto oblastem vyhýbali výrazně častěji než ti mladí a tedy nezkušení. Podle autorů studie se zdá, že tam mohli být mladší (a logicky slabší) samci vytlačeni svými dominantnějšími konkurenty.


Tento výzkum zdůrazňuje rizika, jimž lvi čelí – nejen když opustí relativní bezpečí národního parku a vstoupí do míst, kde žijí nebo loví lidé, ale také od pytláků přímo na chráněných územích.

Lov nepomáhá

Druhá práce využívá také údaje z parku Hwange a byla zveřejněná v časopise Biological Conservation. Její autoři analyzovali údaje o tom, jaký vliv měl na lví populace intenzivní lov na začátku 21. století.

Řada majitelů loveckých safari a parků ráda argumentuje tím, že kontrolovaný lov je vlastně pro populace požehnáním – omezí se tím jen počet starých nebo nemocných zvířat, člověk tak může regulovat, jaká zvířata mají nebo nemají žít. Díky penězům od lovců se navíc dá o přežívající zvířata lépe starat a dají se účinněji chránit před nelegálními lovci.

Oxfordská práce ukazuje, že to rozhodně není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Tvrdá data říkají, že jakmile byly kvóty na lov lvů omezeny, což se v Hwange stalo kolem roku 2005, zvýšila se populace lvů o 62 procent a počet dospělých lvů dokonce o 200 procent.

Studie potvrzuje, že lov lvů kvůli trofejím (tedy hlavní důvod, proč samci lvů umírají) spouští kaskádu negativních efektů. Patří mezi ně zabíjení mláďat mladými samci, které výrazně zhoršuje šance na přežití všech lvích skupin. Jeho důsledkem je ubývání lvů – pokud tedy nezasáhne člověk a násilně pravidla lovu neomezí.

Na obou studiích se částečně podílel profesor David Macdonald. V tiskové zprávě uvedl: „Mezi hrozbami, jimž čelíme, je globální úbytek velkých vrcholových predátorů. Zájem veřejnosti o tento problém se výrazně zvedl poté, co americký lovec připravil o život lva Cecila – ten patřil mezi zvířata, která náš tým intenzivně studoval. Oba výzkumy založené na snaze pochopit dlouhodobou dynamiku populací výrazně pomáhají našemu porozumění hrozeb, jimž lvi a další podobní predátoři ve světě ovládaném člověkem čelí.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

AI souhrny mění internet. Brodí se v šumu a ohrožují vydavatele

Asi před rokem se začaly na internetu objevovat první souhrny vyhledávání vytvořené pomocí umělých inteligencí. Podle expertů jsou značně chybové, přesto na ně uživatelé začali spoléhat. Souhrny také narušují současnou podobu médií. Informační servery v USA ztrácejí desítky procent návštěvníků.
před 1 hhodinou

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
08:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Neandertálci jedli červy, prokázala studie na Farmě těl

Neandertálci jsou v tradičních představách spojeni s mamuty. Přestože je pravda, že milovali bílkoviny získávané z velkých zvířat, nové výzkumy odhalily i další detaily jídelníčku lovců z doby kamenné. Nová studie naznačuje, že častou součástí neandertálské potravy byli červi.
před 3 hhodinami

NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.
před 5 hhodinami

V Litvě vědci zachraňují tuleně ohrožené tajícím ledem

Klec se otevře a devět tuleňů kuželozubých vklouzne do vod u litevského pobřeží Baltského moře. Vydávají se na cestu za novým životem, a to s rizikem klimatických změn, znečištění a snižujících se zásob ryb, píše agentura AFP.
před 7 hhodinami

Kdy jít na zkoušku? Podle nové studie se vyplatí čas kolem oběda

Výsledky ústní zkoušky na školách by měly odrážet hlavně to, jak dobře se student připravil. Italští vědci teď ale při analýze dat narazili na další faktory, jež výsledek ovlivňují. A se znalostmi studentů mají podle všeho jen málo společného.
včera v 10:00

Houby klíčové pro chod ekosystémů jsou málo chráněné, upozornili vědci

V chráněných územích se nachází méně než deset procent oblastí s nejvyšší rozmanitostí takzvaných mykorhizních hub, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Vyplývá to ze studie mezinárodního týmu vědců, který využil největší světovou databázi půdních hub GlobalFungi spravovanou Mikrobiologickým ústavem Akademie věd.
včera v 09:06

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
26. 7. 2025
Načítání...