KVÍZ: Znáte legendární počítače z osmdesátých let?

V osmdesátých letech dvacátého století se do českých domácností začaly pomalu dostávat neforemné krabice, které uměly do té doby nepředstavitelné věci. Počítače zcela změnily směr, kterým se spousta tehdejších mladých lidí vydala.

V osmdesátých letech už byly „na západě“ osobní počítače poměrně normální záležitostí. V socialistickém Československu se však jednalo o žhavou novinku, která se tu začala teprve nenápadně objevovat.

Od 25. října 2016 do 30. června 2017 se v prostorách Fakulty elektrotechnické v Dejvicích koná výstava Století informace – počítačový svět II.  Návštěvníci na ní uvidí unikátní sbírku různých československých a zahraničních počítačů ze 70. až 90. let 20. století a dalších dobových zařízení:

7 minut
Výstava starých počítačů
Zdroj: ČT24

Co si o tehdejší technice a době pamatujete? Otestujte své znalosti, vyhodnocení kvízu najdete na konci stránky.

1) Rok 1989 byl pro Československo i celou východní Evropu klíčový. Ale víte, jaká počítačová hra byla vyhlášena nejdůležitější hrou tohoto roku?

Jak se jmenuje tato hra?
Zdroj: GOG


a) Red Sonja b) Golden Axe c) Sid Meiers Barbarians


2) Legendou 80. let byla značka Atari. Jejich osmibitové počítače byly oblíbené v celém světě, ve východní Evropě především model 800XE. Jaký programovací jazyk byl u nich použit?

ATARI ST
Zdroj: Wikimedia Commons


a) BASIC b) FORTRAN C) ATAR


3) Diskety byly magnetická média používaná pro záznam a přenášení dat. Existovaly ve třech velikostech: 8 palců, 51/4 palce a 31/2 palce. Od roku 1981 byly standardem diskety o velikosti 51/4 palce. Víte, jakou měly paměť?
a) 0,4 MB b) 0,8 MB c) 1,2 MB


4) Apple je dnes jednou z nejslavnějších a nejdražších značek světa. Proč se jejich slavný počítač z roku 1984 jmenoval Macintosh?
a) podle jména hlavního vývojáře projektu b) podle části Seattlu, kde počítač vznikal c) podle oblíbené značky jablek hlavního vývojáře


5) Počítače Sinclair ZX Spectrum patřily v Československu 80. let k těm nejrozšířenějším. Jejich klávesnice byly výjimečné:

ZX SPectrum+
Zdroj: Wikimedia Commons


a) mlaskavým zvukem b) měly jako první numerickou klávesnici c) byly vodotěsné


6) Počítače Sinclair ZX Spectrum byly natolik populární, že v Československu vznikaly od roku 1987 ve výrobním družstvu Skalica jejich české verze – respektive počítače, který byly se Spectrem kompatibilní. Jak se jmenovaly?
a) Kosmik Alfa b) Didaktik Gama c) Technik Beta


7) V letech 1985–1989 se v české republice vyráběly počítače TNS. Vznikaly v JZD Slušovice a fungovaly jak v zemědělství, tak v průmyslu i školství. Tušíte, co zkratka TNS znamenala?

Počítače TNS
Zdroj: Wikimedia Commons


a) Ten Náš Systém b) Termo-nocionální Soustruh c) Technika Nástroj Socialismus


8) Počítače TNS měly počeštěnou klávesnici, která nahrazovala anglické příkazy těmi českými. Jak zněl český název klávesy Enter?
a) Klávesa na něm vůbec nebyla b) Vezmi c) Vchod


9) Roku 1982 prosadila společnost Apple v komerčním prostředí revoluční ovládací prvek počítače – konkurence se mu zprvu vysmívala, že je zcela nepraktický. Šlo o:
a) joystick b) myš c) volant


10) Pomyslnou tečku za počítačovými 80. lety udělal roku 1989 Tim Berners-Lee. Roku 1989 přišel s projektem „distribuovaného hypertextového systému“. Začalo se mu říkat:
a) www b) Linux c) Android 

Pro vyhodnocení kvízu si otevřete tabulku:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dvě exploze a konec. Vědci našli unikátní supernovu

Astronomové se stali svědky dramatického konce hvězdy – pomocí teleskopu totiž sledovali důkazy o tom, jak explodovala rovnou dvakrát. Je to poprvé, co vědci mohli zachytit takovou „dvojitou smrt“.
před 13 hhodinami

Evropa má novou družici, která může výrazně zlepšit předpovědi počasí

Nově vypuštěný satelit MTG-S1 umí měřit teploty vzduchu v různých výškách, takže by mohl přinést úplně novou rovinu do přesností předpovědí. Největší prospěch z něj bude mít Evropa, která ho financovala.
včera v 12:20

Japonsko se jako první na světě pustí do těžby kovů z hlubokého mořského dna

Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
včera v 10:29

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Nový český patent řeší recyklaci vzácných zemin i závislost na Číně

Vědecký tým Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, bez nichž se neobejde moderní elektronika, medicína, automobilový ani obranný průmysl. Metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů, a to ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
2. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Nejslavnější mešita v ohrožení. Hagia Sofia nemusí další zemětřesení zvládnout

Po patnácti stoletích existence je slavný svatostánek Hagia Sofia stojící v Turecku v problémech. Přestože stavba prochází rekonstrukcí, nemusí to stačit na to, aby přežila další silné otřesy, které Istanbul podle vědců čekají.
3. 7. 2025
Načítání...