TÉMA

Gorily

Lidé a lidoopi si mezi sebou předávají parazity, ukázal brněnský výzkum
Lidé a lidoopi si mezi sebou předávají parazitární infekce, ukázal výzkum vědců z brněnského Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Ve studii se zaměřili na přenos parazitických hlístic mezi lidmi a lidoopy, kteří žijí ve vzájemné těsné blízkosti na hranici kamerunské přírodní rezervace. Studovat míru přenosu patogenů obecně mezi zvířaty a lidmi je podle vědců extrémně důležité pro předpověď případných pandemií a jejich předcházení.
20. 9. 2023|
Gorily a šimpanzi se v přírodě mohou „přátelit“, ukázal výzkum
Gorily a šimpanzi se mohou mezidruhově nejen tolerovat, ale dokonce mezi nimi existují i formy podobné lidskému přátelství. Ukázal to dlouhodobý výzkum, který probíhal v Africe.
10. 10. 2022|
Pražská zoo představila nový pavilon goril
Nový pavilon v pražské zoologické zahradě má přiblížit návštěvníkům život a přírodu v exotickém Kamerunu. Navozuje atmosféru deštného pralesa, o kterou se starají živé rostliny i reálné zvuky z expozic lidoopů. Součástí pavilonu je i africká školní třída, která reálně kopíruje vzhled třídy v městě Somalom na okraji kamerunské rezervace. Pavilon, který nese název Rezervace Dja, bude obývat šestičlenná skupina goril. Stavěl se od roku 2019 a stál přes 250 milionů korun.
21. 9. 2022|
V USA se už proti covidu očkují primáti v zoo. Teď se na experimentální vakcínu chystají v šimpanzí rezervaci
Zatímco ve Spojených státech pokračuje očkování lidí proti covidu-19, snaží se i tamní zoologické zahrady chránit pomocí očkování svá zvířata, zejména druhy, které jsou tímto virem prokazatelně zranitelné. Nyní je na očkování připravena šimpanzí rezervace v Georgii, která hodlá primátům brzy aplikovat experimentální vakcínu proti covidu.
18. 8. 2021|
Gorily v přírodě nečekaně často adoptují osiřelá mláďata
Ztráta matky nemusí být pro gorilí mládě tragédií, jak je tomu u jiných druhů primátů. Nový výzkum ukazuje, jak dobře se tlupy starají o sirotky i opuštěná mláďata.
28. 3. 2021|
Už žádná selfíčka s gorilami a šimpanzi, žádají experti vědce i fotografy
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), což je organizace zaměřená na uchování přírodních zdrojů, chce, aby vědci změnili své chování vůči primátům. Žádají je, aby se vyvarovali společných snímků s nimi, aby na Instagram nedávali fotky, jak se s orangutany drží za ruce ani jak se „přátelí“ se šimpanzi.
28. 1. 2021|
Gorilí babyboom v Ugandě překvapil. Za šest týdnů se narodilo dvakrát tolik mláďat než za celý loňský rok
V ugandském národním parku Bwindi se za minulých šest týdnů narodilo ve skupině tamních goril horských pět mláďat. Jde o nevídaný počet, protože za celý loňský rok přibyly jenom tři nové gorily. O nezvyklé populační explozi informovala ve středu ugandská agentura ochrany přírody (UWA). Gorily horské patří k ohroženým druhům, odhaduje se, že jich je kolem jednoho tisíce.
3. 9. 2020|
Malárií se lidé poprvé nakazili před 50 tisíci lety. Klíčovou roli hrály gorily a náhoda
Nejzákeřnějším typem parazita způsobujícího malárii se lidé nakazili asi před 50 tisíci lety od goril – a  zřejmě kvůli náhodě. Vyplývá to ze studie britských vědců ze Sangerova institutu. Ti tvrdí, že přenos z primáta na člověka způsobila vzácná genetická mutace. Zjištění by mohlo pomoci v boji proti této nemoci, na kterou každoročně umírají statisíce lidí, především afrických dětí.
16. 10. 2019|