Íránská dívka, která skončila v nemocnici údajně po střetu s policií kvůli hidžábu, utrpěla mozkovou smrt

Šestnáctiletá íránská dívka, která ležela v kritickém stavu v nemocnici poté, co se v teheránském metru dostala podle lidskoprávních aktivistů do střetu s příslušníky mravnostní policie kvůli nenasazenému hidžábu, je ve stavu mozkové smrti. S odkazem na íránská státní média to uvedla agentura Reuters. Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která před rokem zemřela ve vazbě po zatčení kvůli porušení přísných pravidel oblékání žen na veřejnosti. Její smrt vyvolala v zemi rozsáhlé protesty.

Na záběrech zveřejněných agenturou IRNA je vidět, jak mladá dívka Armíta Gerávandová v doprovodu dvou kamarádek na začátku října nastupuje do soupravy metra bez nasazeného hidžábu, později cestující vytahují bezvládné tělo na nástupiště. Rodiče ve videu tvrdí, že jim bylo řečeno, že jejich dcera kvůli nízkému tlaku ztratila rovnováhu a udeřila se do hlavy.

Exilová íránská organizace ochránců lidských práv Hengaw sídlící v Norsku poté zveřejnila snímek, na kterém je vidět Gerávandová, jak leží v bezvědomí v nemocnici. Podle íránských médií je zřejmé, že dívka je „navzdory lékařskému úsilí“ ve stavu mozkové smrti.

Íránské úřady popírají obvinění lidskoprávních organizací, že dívka byla zraněna po střetu s policisty, kteří v teheránském metru prosazovali přísná pravidla oblékání žen na veřejnosti. Zpráva o Gerávandové by podle Reuters mohla oživit celonárodní protesty, které vyvolala loňská smrt Amíníové.

Dvaadvacetiletá Amíníová se po své smrti stala symbolem odporu proti íránskému režimu. Její smrt vyvolala rozsáhlé protesty po celé zemi, nejprve za práva žen a poté proti celému vedení blízkovýchodní teokratické země.

Policie Amíníovou zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla ve vazbě infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Íránský soud poslal do vězení dvě novinářky

V neděli íránská agentura Mizan uvedla, že íránský soud poslal do vězení dvě novinářky, které psaly o zatčení a smrti Amíníové. Nílúfar Hamedíová, která poprvé napsala o zadržení Amíníové a pak informovala o úmrtí dvaadvacetileté Kurdky v policejní vazbě, dostala trest sedm let vězení za spolupráci s USA.

Za stejný čin byla odsouzena k šesti letům vězení novinářka Elahíh Mohammadíová, která napsala reportáže o pohřbu Amíníové a o začátku protestů v zemi.

Obě ženy, které byly souzeny odděleně, dostaly také pět let za spiknutí proti bezpečnosti a jeden rok za propagandu proti republice. V íránském systému se délky trestu nesčítají, uplatňuje se délka nejvyššího trestu. Proti rozsudku se lze odvolat.

Oběma ženám udělila v květnu OSN cenu za jejich novinářskou práci. Amíníové a hnutí, které v Íránu usiluje o větší práva pro ženy, udělil tento týden Evropský parlament Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 9 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 21 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 26 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 3 hhodinami
Načítání...