Slovenské policii věří méně než polovina veřejnosti

3 minuty
Události: Slovenská policie se potýká s nedůvěrou veřejnosti
Zdroj: ČT24

Slovenská policie má druhou nejnižší podporu svých spoluobčanů ze všech členských zemí Evropské unie, tvrdí průzkum eurobarometru. Nevěří jí ani polovina obyvatel. Analytici to přičítají špatné komunikaci i nejasnému systému hodnocení. Nedávná studie navrhuje změny – třeba posílení sboru v některých krajích. Znalci totiž upozorňují i na personální nedostatek. Vedení policie s tím ale nesouhlasí.

„Měli bychom si říct, kam se chceme za rok, za pět let posunout. My říkáme – z kanceláří do ulic. Víc lidí by mělo být v ulicích a pomáhat přímo občanům,“ reagoval ředitel útvaru Hodnota za peníze na slovenském ministerstvu financí Martin Haluš na průzkum, ve kterém slovenské policii vyjádřilo důvěru pouze 46 procent Slováků.

Tým analytiků z ministerstva financí vidí problém v nedostatku uniformovaných policistů. Během čtyř let jejich počet klesl o šest procent.

„Nejde přitom ani tak o absolutní čísla. Dvacet a půl tisíce příslušníků – zmíněných ve studii – je dokonce víc, než uvádí vedení sboru. V přepočtu na obyvatele je policistů podobně jako v Česku – a dokonce víc než v Polsku a Maďarsku. Problém je spíš v jejich rozdělení napříč územím,“ přiblížil zahraniční zpravodaj ČT Jan Šilhan.

Nejvíc policistů na obyvatele působí ve středním Slovensku. Jenže četnost kriminality tomu neodpovídá, nejvíce práce mají hlídky na západě a severu země.

Počet policistů ve slovenských okresech
Zdroj: ČT24

Využití civilistů

„Snažíme se ty podmínky na výkon státní služby zlepšit, ale já jako policejní prezident nemám v rukách finance. To je podle mě největší slabina, například v porovnání s českou policií,“ stěžuje si prezident slovenského policejního sboru Štefan Hamran.

Analytici radí, jak šetřit – třeba větším podílem civilních zaměstnanců. Slovenská policie jich má nejmíň ve střední Evropě – v porovnání o třetinu. Právě civilní pracovníci jsou pro stát lacinější – netýkají se jich třeba nákladné výsluhové penze.

„Až 900 pozic v policejním sboru by mohli vykonávat civilní zaměstnanci. Úspora na jednu takovouto zcivilněnou pozici v dlouhodobém horizontu představovala 280 tisíc eur,“ dodal Pružinský.

Počet trestných činů v přepočtu na 1 policistu
Zdroj: ČT24

Civilisté by tak mohli spravovat třeba IT služby, administraci cizinců nebo mýtné hlídky na dálnicích. „Zásadně neodmítáme takový postoj, akorát musíme najít ty kvalifikované civilisty, kteří budou vykonávat tyto činnosti,“ řekl Hamran.

Slovenské policii podle Šilhana chybí širší koncepce, kde a jak chce působit v příštích letech. „Podle expertů se příliš soustředí na konkrétní čísla a prosté statistické výstupy,“ dodal zpravodaj. Podle něj se policie například nevěnuje tomu, že lidé neoznamují trestnou činnost, což následně vede k tomu, že ji policie neřeší, a to ještě více podporuje nedůvěru.

I další bezpečnostní sbor – armáda – v očích Slováků ztrácí. Během tří let jí podpora klesla o třetinu – na 48 procent. To je nejvýraznější propad za dlouhou dobu. Podle expertů jde o součást krize důvěry ve státní složky.

5 minut
Horizont ČT24: Jan Šilhan ke slovenské policii
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 9 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 21 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 26 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 3 hhodinami
Načítání...