Exploze na farmě v Texasu usmrtila na 18 tisíc krav

Výbuch na farmě v Texasu začátkem tohoto týdne podle tamních úřadů usmrtil přibližně 18 tisíc kusů mléčného skotu a jednoho člověka vážně zranil. Informovala o tom americká média, mohlo by podle nich jít o nejtragičtější požár farmy ve Spojených státech za více než deset let.

K výbuchu došlo v pondělí večer místního času na mléčné farmě South Fork Dairy poblíž městečka Dimmitt. Podle úřadů jej mohlo způsobit vznícení metanu zapříčiněné přehřátím strojů.

V letech 2018 až 2021 usmrtily požáry v USA téměř tři miliony hospodářských zvířat, včetně více než 1,7 milionu kuřat, píše zpravodajský web BBC.

Úřad šerifa okresu Castro uvedl, že hlášení o požáru na farmě obdržel 10. dubna kolem 19:21. Záchranáři a policisté po příjezdu na místo našli jednoho člověka v kritickém stavu, kterého po vyproštění přepravili vrtulníkem do nemocnice. Web USA Today napsal, že dotyčný je zaměstnancem farmy a je nyní ve stabilizovaném stavu.

Přesný počet krav, které usmrtil požár a kouř, sice není znám, mluvčí úřadu šerifa okresu Castro ale potvrdila BBC, že farma přišla odhadem o 18 tisíc kusů dobytka.

Šerif okresu Castro Sal Rivera v rozhovoru s lokální stanicí KFDA uvedl, že několik krav přežilo, ale některé mohou být natolik zraněné, že je bude nutné utratit. Poznamenal také, že podle vyšetřovatelů mohlo výbuchu předcházet přehřátí stroje, který popsal jako „vysavač na vodu a hnůj“. „Je možné, že se přehřál a pravděpodobně se metan a podobné věci vznítily, rozšířily a explodovaly,“ řekl.

Institut na ochranu zvířat (AWI), který sídlí ve Washingtonu, BBC sdělil, že pokud by se bilance 18 tisíc mrtvých krav potvrdila, jednalo by se o nejtragičtější požár kravína od roku 2013, kdy začal tuto statistiku vést. Podle AWI od roku 2013 při požárech zahynulo téměř 6,5 milionu hospodářských zvířat, z toho asi šest milionů kuřat a asi 7300 krav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kolemjdoucí bleskově odzbrojil střelce v Sydney

Jeden z kolemjdoucích v Sydney nejspíš zabránil většímu masakru, když se mu během krátké chvíle podařilo připlížit k jednomu ze střelců a odzbrojit ho. Video, jež se rychle šíří na sociálních sítích, zveřejnila australská média či britský Telegraph. Útok si vyžádal mnoho mrtvých, podle úřadů střelci cílili na účastníky židovské akce.
před 6 mminutami

Při útoku na pláži v Sydney zemřelo jedenáct lidí

Střelba na pláži Bondi v Sydney si vyžádala dvanáct mrtvých, včetně jednoho z útočníků. Podle agentury Reuters to oznámil premiér státu Nový Jižní Wales Chris Minns. Útok podle něj cílil na židovskou komunitu v Sydney. Podle izraelského serveru The Jerusalem Post se na místě konaly oslavy židovského svátku chanuka, kterých se účastnily přibližně dva tisíce lidí.
10:20Aktualizovánopřed 7 mminutami

Po střelbě na Brownově univerzitě v USA zemřeli nejméně dva lidé

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Policie později uvedla, že zadržela v souvislosti se střelbou jednu osobu. Po střelci, který byl hodiny po útoku na svobodě, pátraly asi čtyři stovky policistů. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.
00:15Aktualizovánopřed 36 mminutami

Zelenskyj připustil, že Ukrajina by mohla udělat kompromis ohledně NATO

Evropské a americké bezpečnostní záruky pro Ukrajinu by mohly být náhradou za členství země v NATO. Podle Reuters to v chatu s novináři na WhatsAppu připustil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil přitom, že by to byl z ukrajinské strany kompromis a takové záruky by musely být právně závazné. V Berlíně ho čeká jednání s Američany o jejich návrhu na ukončení ruské války.
12:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ropa za agenty pro Madura. Zabavený tanker měl pomoci Kubě, píše NYT

Firmy s vazbami na Kubu získávají větší podíl na vývozu venezuelské ropy. Děje se tak v době, kdy USA hrozí Caracasu intervencí a režim autoritáře Nicoláse Madura spoléhá na kubánské bezpečnostní síly v zemi, píše deník The New York Times (NYT). Jako spojka mezi oběma státy funguje podle listu sankciovaný panamský podnikatel. Zásobovat chudý komunistický ostrov měl i tanker zadržený tento týden Američany.
před 2 hhodinami

Nejstarší hongkongská prodemokratická strana oznámila rozpuštění

Nejstarší prodemokratická strana v Hongkongu, Demokratická strana, v neděli oznámila své rozpuštění. S odvoláním na jejího předsedu to uvedla agentura AFP.
před 2 hhodinami

Kambodža uzavřela hranici, v Thajsku platí místy zákaz vycházení

Kambodža o víkendu uzavřela své hraniční přechody s Thajskem. To následně zavedlo noční zákaz vycházení v jihovýchodní provincii Trát. Boje se totiž rozšířily do pobřežních oblastí sporné části pohraničí, píše agentura Reuters.
08:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Desetitisíce Maďarů protestovaly kvůli zneužívání mladistvých ve státním ústavu

Desetitisíce lidí v sobotu demonstrovaly v Budapešti kvůli případu bití, ponižování a zneužívání ve státním výchovném zařízení pro mladistvé. Před několika lety takové jednání zachytila videa, která se teď dostala na veřejnost. Demonstranti procházeli ulicemi maďarské metropole s transparenty apelujícími na ochranu dětí. Někteří nesli plyšové hračky na znamení solidarity s oběťmi. Opozice, která protest svolala, případ považuje za systémové selhání.
10:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...