Střelba na škole v Nashvillu má několik obětí včetně dětí

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami v pondělí zabila tři dospělé a tři děti v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Útočnice byla vybavena podrobným plánkem školy a zanechala po sobě manifest. Bílý dům v reakci na krveprolití znovu vyzval republikánské zákonodárce, aby podpořili zákaz prodeje „útočných zbraní“.

„V tuto chvíli nevíme, kdo to je,“ řekl policejní mluvčí Don Aaron o pachatelce. Ta se prý zdála být náctiletá, policie ale záhy upřesnila, že se jednalo o osmadvacetiletou ženu z Nashvillu. Později doplnila, že jde o někdejší žačku presbyteriánské školy na jihu hlavního města státu Tennessee.

Útočnice byla vybavena podrobným plánkem školy a zanechala po sobě manifest, uvedl policejní náčelník John Drake po prohlídce domova útočnice, kde policisté našli jak plánek přístupů ke škole, tak manifest „s několika poznámkami“.

Tři děti byly prohlášeny za mrtvé, když je dovezli se zraněními způsobenými střelnou zbraní do nemocnice Monroe Carell Jr. Children's Hospital, uvedl dříve mluvčí John Howser. Policie pak oznámila také smrt tří pracovníků školy, ve věku 60 a 61 let, včetně ředitelky školy Katherine Koonceové, která školu s asi dvěma sty žáky a padesátkou zaměstnanců vedla od července 2016

Útočnice podle policie vešla do soukromé školy Covenant School bočním vchodem se dvěma „puškami útočného stylu“ a pistolí. Policie informaci o „aktivním střelci“ dostala krátce po desáté hodině ráno místního času (17:00 středoevropského času). Dva policisté krátce na to na místě zahájili palbu a žena byla mrtvá čtrnáct minut po nahlášení útoku, řekl Aaron. 

Pondělní incident je podle databáze listu The Washington Post (WP) druhou letošní střelbou na americké škole, při níž někdo přišel o život. Případů, při kterých střelci ohrožovali děti na školách, eviduje od začátku roku více než deset. Za uplynulý rok jich údajně bylo 46, což je podle deníku nejvyšší součet od roku 1999. WP do seznamu zahrnuje i incidenty, při kterých byly školy zasaženy, aniž by na ně střelci cílili.

Už toho bylo dost, reagoval prezident Biden

Americký prezident Joe Biden vyzval Kongres, aby jednal proti násilí páchanému střelnými zbraněmi, protože „už toho bylo dost“.

„Kolik dětí ještě musí být zavražděno, aby se republikáni v Kongresu odhodlali k činu?“ reagovala na zprávy z Nashvillu mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová, která obnovila výzvu prezidenta Bidena k prosazení restrikcí kolem držení zbraní. Konkrétně zmínila zákaz útočných zbraní, jaký v USA platil v letech 1994 až 2004, a dále zpřísnění kontrol při prodeji zbraní. 

Dostupné informace ukazují, že v USA připadá na každého obyvatele více než jedna pistole či puška, přičemž počet střelných zbraní v americké společnosti dál roste. Narůstá také počet případů „masových střeleb“, za které jsou považovány incidenty, při nichž počet mrtvých nebo zraněných přesahuje tři. Organizace Gun Violence Archive jich za loňský rok zaznamenala 647 a letošní součet se před pondělkem blížil ke sto třiceti.

„Je vysoce neobvyklé, aby střílela žena. Drtivá většina masových střelců bývají muži,“ poznamenal po útoku v Nashvillu komentátor televize ABC News Pierre Thomas. Jeho tvrzení dokládají údaje skupiny The Violence Project, která spravuje databázi s údaji o skoro dvou stovkách masových střeleb za posledních více než padesát let. Před pondělkem evidovala pouze čtyři případy, kdy útok spáchaly ženy.

Načítání...