Wagnerovci hlásí, že Bachmut je obklíčen. Ukrajinci ničí mosty a ustupují

Více než půlroční boje o Bachmut jsou, zdá se, u konce. Ukrajinští obránci se podle dostupných informací stahují a armáda informuje o odrážení ruských útoků v místě poslední přístupové cesty. Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin prohlásil, že město, jehož předválečná populace čítala více než 70 tisíc obyvatel, je obklíčeno. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzval k evakuaci Bachmutu.

Ruské jednotky v kooperaci s wagnerovci uzavřely během pátečního dopoledne poslední přístupové cesty do obleženého Bachmutu a zdá se, že jsou na prahu nejdůležitějšího strategického postupu od loňského května, kdy se jim podařilo dobýt Mariupol.

„Kleště se zavírají,“ prohlásil šéf wagnerovců Prigožin na videu, které bylo dle Reuters natočeno v Paraskoviivce, jež se nachází asi sedm kilometrů severně od centra okupovaného města.

Reuters s odvoláním na ukrajinské vojenské zdroje dále píše, že ruské jednotky za posledních 24 hodin provedly téměř 200 útoků, které doprovázela dělostřelecká palba, v pěti klíčových oblastech frontové linie u Bachmutu. Na jihu země v Chersonské a Záporožské oblasti ostřelovaly kolem 40 obcí.

Ukrajinci podle renomovaného německého novináře Juliana Röpckeho i proto ustupují. „Ukrajinská armáda už odpálila most přes poslední zásobovací trasu k Bachmutu, což naznačuje úplné stažení z města. Obrněná vozidla se z něj přesunula už ve čtvrtek v noci. Bachmut už je pravděpodobně prázdný a připraven k úplnému ruskému převzetí,“ napsal v pátek dopoledne Röpcke na Twitteru.

Později informace s odkazem na dva zdroje upřesnil s tím, že ve městě stále zůstávají ukrajinští vojáci, kteří se snaží opravit poškozené silnice. Město tedy ještě není zcela vyprázdněno a připraveno se vzdát.

Tezi o stahování z Bachmutu umocňuje i příspěvek velitele ukrajinské bezpilotní jednotky, která ve městě působí, Roberta Brovdiho, jenž na sociálních sítích vystupuje pod jménem „Madyar“. Ve videu zveřejněném na Telegramu konstatoval, že jeho jednotka dostala rozkaz k okamžitému ústupu.

Odrazový můstek k zisku Donbasu?

Rusové předem deklarovali, že zisk Bachmutu může být odrazovým můstkem k dobytí Donbasu a příležitostí k zahájení leteckých útoků na další oblasti, zejména na průmyslová centra Kosťantynivku a Kramatorsk. Ukrajinci dle Reuters naopak tvrdí, že Bachmut nemá velkou strategickou hodnotu a že obrovské ztráty nepřítele by mohly průběh války ovlivnit.

Ve stejném duchu hovořil v průběhu tohoto týdne i Volodymyr Nazarenko, zástupce velitele ukrajinské Národní gardy. „Rusové při pokusech dobýt Bachmut neberou v úvahu absolutně žádné ztráty. Úkolem našich vojáků ve městě je způsobit jim jich co nejvíce. Každý metr ukrajinské půdy stojí nepřítele stovky životů,“ zdůraznil Nazarenko.

V lednu dobyla Wagnerova skupina nedaleký Soledar a od té doby navzdory četným ztrátám obsadila jak řadu vesnic severně od Bachmutu, tak přístupové cesty do města, které leží na severovýchodě Doněcké oblasti. 

Cílem okupačních sil je Bachmut více než půl roku. I proto, že pro ruskou armádu představuje důležité silniční spojení s ostatními částmi Doněcké oblasti – východně s Luhanskem, severozápadně se Slovjanskem a jihozápadně s Kosťantynivkou.

Putin bude muset učinit obtížná rozhodnutí, píše ISW

Pro ruského vůdce Vladimira Putina by bylo získání Bachmutu vítanou vzpruhou, protože jeho „speciální vojenská operace“ zdaleka neprobíhá tak, jak si představoval.

V dalších týdnech a měsících ho však podle amerického Institutu pro studium války (ISW) čeká spousta zásadních rozhodnutí. „Přízrak neomezené ruské vojenské síly je mýtus. Putin už byl nucen činit obtížná rozhodnutí, aby vyvážil strašlivé ztráty, které jeho válka způsobila ruské armádě. A bude v nich muset pokračovat, pokud setrvá ve svém odhodlání použít veškerou sílu k vynucení své vůle,“ napsal americký Institut pro studium války (ISW) s ohledem na stav ruských palebných sil.

„Rusko může mobilizovat více vojenských sil a Putin to pravděpodobně udělá, než aby se vzdal. Ale náklady na opatření, která bude nucen pravděpodobně přijmout, začnou rychle narůstat,“ doplnil americký institut.

Válečný konflikt, jenž trvá ve své plnohodnotné podobě už déle než rok, bude v pátek mimo jiné ústředním tématem návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Bílém domě.

Spojené státy mají dle médií zároveň oznámit další balík vojenské pomoci pro ukrajinskou armádu v hodnotě 400 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Ten bude obsahovat především zvláštně upravenou munici GMLRS do raketových systémů HIMARS, munici pro bojová vozidla Bradley nebo pontonové mosty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chceme vidět pokrok, řekl Rubio před možnou schůzkou Ukrajiny a Ruska

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio. USA podle něj chtějí vidět pokrok.
06:21Aktualizovánopřed 18 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
před 1 hhodinou

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 2 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 13 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 14 hhodinami
Načítání...