Biden viní Trumpa a jeho příznivce, že rozvrací demokracii

Události: Joe Biden v projevu přitvrdil vůči Trumpovi (zdroj: ČT24)

Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii prohlásil, že extremismus jeho předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa a Trumpových přívrženců mezi republikánskými politiky rozvrací demokracii. Pokračoval tak ve vystoupeních, která mají posílit šance demokratů před listopadovými volbami do Kongresu. Republikáni současnému prezidentovi naopak vyčítají, že svojí rétorikou stále více rozděluje Ameriku.

Ve městě, které se stalo kolébkou americké demokracie, obvinil Biden své politické odpůrce, že otřásají samými základy Spojených států. „Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky,“ řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.

Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizoval krajní křídlo republikánů a „extrémní filozofii MAGA“. Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).

Nerespektujete ústavu, vyčetl současný prezident

Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že „nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu“ a že jsou ochotni zvrátit demokratické volby. Obvinil je, že „jsou odhodláni vrátit tuto zemi nazpátek“ a chtějí Ameriku „bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete“, tedy bez sňatků osob stejného pohlaví.

„Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak,“ řekl podle agentury Reuters.

Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu loni v lednu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí. Dodal, že nebude přihlížet, jak se lidé, kteří odmítají uznat porážku, pokoušejí ukrást volby. „Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ni. Každý z nás,“ zdůraznil podle serveru BBC News.

Milosti při Trumpově znovuzvolení?

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že poskytuje finanční pomoc některým z těch svých příznivců, kteří 6. ledna 2021 podnikli útok na americký Kapitol. Dodal, že pokud by byl znovu zvolen do Bílého domu, díval by se velmi příznivě na jejich omilostnění a omluvil se jim, informovala agentura Reuters.

„Mám na mysli úplné omilostnění s omluvou mnoha lidem,“ řekl ve čtvrtek moderátorce konzervativního rádia Wendy Bellové. „Budu se velmi, velmi silně zajímat o milosti, plné milosti,“ dodal Trump. Jeho zeť Jared Kushner v pátek uvedl, že Trump o prezidentské kandidatuře v roce 2024 „zjevně uvažuje“. Samotný Trump už několikrát naznačil, že se bude o Bílý dům znovu ucházet, ale zatím to přímo nepotvrdil.

Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pensylvánie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch ve volbách do Kongresu, a tedy i osud zbytku prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyznavačů k „polofašismu“.

Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že „démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů“. „Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany,“ řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.

Kam se přesunou voliči?

Kdyby se volby do Kongresu konaly nyní, tak by 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty a 44 procent pro republikány, alespoň podle srpnového průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal. V březnu byl přitom poměr 46:41 ve prospěch republikánů a loni v listopadu 44:41 také pro republikány. 

Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pensylvánii.

Bidenova zjevná snaha odsunout Trumpa a jeho stoupence na okraj znamená pro prezidenta, který ve svém inauguračním projevu hlásal touhu po národní jednotě, v poslední době prudký obrat. Biden, který se během prvního roku ve funkci většinou vyhýbal dokonce i oslovení svého předchůdce jménem, stále častěji Trumpa napřímo kritizuje. 

Larry Diamond, odborník na demokracii a vedoucí pracovník Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě, uvedl, že útočit na Trumpa za jeho napadání demokracie může být vnímáno jako „zmanipulované“ nebo „stranické“ chování. „Ale pokud ho neokřiknete, ucuknete před důležitou výzvou v rámci obrany demokracie,“ dodal.

Američané mají podle nejnovějšího průzkumů obavy o stav země, 67 procent z nich si myslí, že americké demokracii hrozí zhroucení. Tento pocit navíc sdílí totožně demokraté, republikáni i nezávislí voliči.

Horizont ČT24: Amerikanista Petr Kopecký k situaci v USA (zdroj: ČT24)

Amerikanista Petr Kopecký řekl v pořadu Horizont, že i současná Bidenova rétorika přispívá kromě mobilizace jeho voličů také k polarizaci americké společnosti. „Než o příkopu v rozdělených státech amerických by bylo přesnější mluvit o zákopech. Rétorika, kterou teď slyšíme už z obou stran, ale mnohem více ze strany Trumpa a republikánů, připomíná válečnou vojenskou rétoriku,“ myslí si amerikanista. 

Podle něj verbální agrese přítomna ve výrocích politiků může přejít i ve fyzické násilí. „Někteří republikánští senátoři už tím také hrozí v případě, že bude třeba Trump obviněn v souvislosti s tajnými dokumenty, které přechovával ve své rezidenci. Mluví o tom, že by mohly nastat nepokoje v ulicích,“ přibližuje Kopecký. 

To, že Trump svým příznivcům, kteří útočili na Kapitol, slibuje omilostnění, vnímá Kopecký velmi negativně. „Omilostněním by posvětil to, co já vnímám jako násilný pokus o zvrácení výsledku amerických voleb. Ospravedlnil by tím útok na symbol americké demokracie,“ uzavírá Kopecký.  

Načítání...