V Římě zemřel v 98 letech slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí ráno zemřel nejstarší slovenský kardinál Jozef Tomko. Bylo mu 98 let. Na webu to oznámila Slovenská biskupská konference. Tomko celý svůj život působil v Římě, kde se stal biskupem a později kardinálem. Spolupracoval například s šesti papeži nebo s exilovaným českým kardinálem Josefem Beranem.

„S bolestí srdce a nadějí ve Vzkříšení oznamujeme, že dnes ráno v Římě odevzdal svoji šlechetnou duši Pánu Jeho Eminence Jozef kardinál Tomko. Zveme všechny, aby ho zahrnuli do svých modliteb,“ uvedla na svém webu Slovenská biskupská konference. Dále sdělila, že kardinálův pohřeb se bude konat v katedrále sv. Alžběty v Košicích, datum bude upřesněno v následujících dnech.

Tomka 25. června hospitalizovali v římské poliklinice Gemelli po úrazu krční páteře. Ten následně zkomplikovala nákaza covidem-19. Po zlepšení stavu byl propuštěn do domácího ošetření, kde se o něj staraly sestry vincentky. Ve svém římském bytě zemřel v pondělí ráno obklopen nejbližšími spolupracovníky.

Život ve službách církve

Jozef Tomko se narodil 11. března 1924 v Udavské na východním Slovensku. Po maturitě na gymnáziu roku 1943 vstoupil do kněžského semináře v Bratislavě. Po skončení druhé světové války ho košický biskup Jozef Čársky poslal na studia do Říma.

V Římě studoval na Papežské Lateránské univerzitě. Po komunistickém převratu v Československu mu byl znemožněn návrat do vlasti. Kněžské svěcení tak přijal v Itálii 12. března 1949. Mezi lety 1950 až 1965 působil jako vicerektor a ekonom české papežské koleje Nepomucenum a nadále se vzdělával.

Roku 1956 dosáhl na Gregoriánské univerzitě doktorátu sociologie, o pět let později pak získal i doktorát kanonického práva. První významné pocty se mu dostalo od papeže Jana XXIII., který jej jmenoval papežským komořím.

Jozef Tomko během mše na Velehradě v roce 2009
Zdroj: Josef Omelka/ČTK

Iniciátor vlastní národní koleje

O Vánocích 1959 inicioval založení samostatné slovenské koleje v Římě a následující čtyři roky strávil jejím budováním. Mimo finančních a administrativních problémů se musel vypořádat především s námitkami ze strany českých katolických kruhů, které nechtěly, aby Slovensko mělo v Římě svou samostatnou kolej. Díky Tomkově úsilí však Vatikán v lednu 1961 schválil vznik Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoděje.

V průběhu Druhého vatikánského koncilu byl odborným poradcem pro věroučné otázky. Působil také v Kongregaci pro nauku víry a zastupoval katolickou církev na mnoha teologických setkáních a synodách.

Během pražského jara 1968 navštívil po více než dvaceti letech Slovensko. Vzhledem k následné normalizaci se ale jednalo o jeho poslední návštěvu až do roku 1989. Na začátku sedmdesátých let ho papež Pavel VI. jmenoval papežským prelátem a podtajemníkem Kongregace pro biskupy.

Nejvýznamnější slovenský kardinál

Zlom Tomkovy kariéry nastal v roce 1979, kdy ho papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním arcibiskupem. Biskupské svěcení přijal z rukou papeže v Sixtinské kapli 15. září 1979 o svátku Panny Marie Bolestné, patronky Slovenska. Ze strany Jana Pavla II. se jednalo o gesto úcty a obdivu ke slovenské církvi pronásledované komunistickým režimem.

V dubnu 1985 byl Tomko jmenován prefektem Kongregace pro evangelizaci národů, o měsíc později pak kardinálem. Byl historicky prvním Slovákem v čele jedné z římských kongregací. Na této pozici působil až do roku 2001. Následně se stal členem dozorčí rady Vatikánské banky a předsedou Papežské rady pro Mezinárodní eucharistický kongres. Papež mu také svěřil do správy významnou římskou baziliku Santa Sabina.

Slovensko Tomko znovu navštívil v září 1989, aby vysvětil na biskupa Františka Tondru. Tato událost se stala jedním z prvních symbolů změny postoje komunistického státu ke slovenské církvi. Po pádu totalitního režimu se do své vlasti často vracel, z Říma se však již nikdy nepřestěhoval. Po úmrtí Alberta Vanhoye v červenci minulého roku se stal nejstarším žijícím kardinálem.

Knězem byl sedmdesát tři let, biskupem více než čtyřicet. Za svůj život vysvětil 71 katolických biskupů a stovky katolických kněžích. Byl také autorem více než patnácti knih a držitelem mnoha domácích i zahraničních čestných doktorátů. Roku 2002 mu slovenský prezident Rudolf Schuster udělil nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého dvojkříže I. třídy. Jako jeden z posledních spolupracovníků kardinála Josefa Berana se také aktivně účastnil převozu jeho ostatků do Česka v roce 2018.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
09:59Aktualizovánopřed 37 mminutami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Reuters později během dne informoval, že v indických městech byly slyšet další výbuchy.
07:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 1 hhodinou

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 1 hhodinou

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
09:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
13:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 3 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
14:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...