Americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon omezující držení zbraní, Senátem nejspíš neprojde

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu večer schválila zákon, který zvyšuje věkovou hranici pro nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 let a zakazuje prodej velkokapacitních zásobníků. Balík zákonů ovšem podle odborníků nemá šanci získat většinovou podporu v rovnoměrně rozděleném Senátu, píše deník The New York Times. Ke schválení zákonů zpřísňujících kontrolu zbraní vyzval republikány i prezident Joe Biden. Před hlasováním ve Sněmovně vystoupili svědci a přeživší střelby ve škole v texaském městě v Uvalde.

Pro zákon hlasovalo 223 poslanců, proti se jich postavilo 204. Hlasování téměř přesně kopírovalo stranické rozdělení. Pro návrh Demokratické strany, který se snaží omezit počet zbraní mezi americkou veřejností, se vyslovilo jen pět republikánů. Proti byli podle CNN dva demokraté. 

Před hlasováním vystoupila před zákonodárci jedenáctiletá dívka Mia Cerrillová, která před dvěma týdny přežila masovou střelbu ve škole v texaském Uvalde, při níž zemřelo devatenáct dětí a dvě učitelky. O závažnosti problému promluvili také rodiče dětí, které střelbu nepřežily.

„Mezi třídami jsou dveře. Prošel jimi. A vystřelil na učitelku a řekl jí: dobrou noc. Střelil ji do hlavy. A pak zastřelil několik mých spolužáků a vystřelil na tabuli. Když jsem šla k batohům, zastřelil kamaráda, který byl vedle mě. A já si pomyslela, že se vrátí do místnosti. Tak jsem nabrala jeho krev a celá se potřela,“ vypověděla Cerrillová, která se prý ve škole necítí bezpečně, protože si myslí, že se incident stane znovu.

3 minuty
Horizont ČT24: Svědci a přeživší masakru v Uvalde
Zdroj: ČT24

Dětský lékař mluvil o obětech

Ve Sněmovně reprezentantů vystoupil i dětský lékař, který během incidentu zasahoval. „Spěchal jsem do nemocnice. Venku byli rodiče, zoufale křičeli jména dětí. A vzlykali, když prosili o nějaké zprávy o svých dětech. Nářek těch matek nikdy nedostanu z hlavy,“ uvedl Roy Guerrero.

„Žádná modlitba neuleví tomu, s čím jsem se setkal. Dvě děti, jejichž těla byla rozdrcena vypálenými kulkami. Bez hlavy. Maso roztrhané na kusy tak, že jediným vodítkem k potvrzení totožnosti bylo krví nasáklé oblečení s obrázky, které na nich stále lpělo, lpělo na životě. Marně,“ dodal Guerrero.

„Usilujeme o zákaz útočných pušek a velkokapacitních zásobníků,“ řekla Kimberly Rubiová, jejíž desetiletá dcera Lexi byla zabita. „Pochopili jsme, že pro některé lidi –⁠ lidi s penězi a lidi, kteří financují politické kampaně –⁠ jsou zbraně důležitější než děti. Žádáme, aby se to změnilo.“ Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová požádala členy Sněmovny i zaměstnance v Kapitolu, aby minutou ticha uctili památku obětí.

Zbraňová politika se v USA znovu stala jedním z hlavních témat veřejné debaty po nedávných střelbách v Uvalde a v nemocniční budově v Oklahomě. Jen za uplynulý víkend zemřelo během třinácti útoků střelců v USA nejméně dvanáct lidí a sedmdesát jich bylo zraněno. Hromadných útoků střelnou zbraní bylo v USA letos už 246.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 39 mminutami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 42 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 46 mminutami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...