Soud na Krymu poslal do vězení spolupracovníka RFE/RL. Fraška, reaguje šéf stanice

Soud na Ruskem nelegálně anektovaném ukrajinském poloostrově Krym poslal na šest let do vězení nezávislého novináře spolupracujícího s Rádiem Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Vladyslava Jesypenka shledal vinným z údajného držení a převážení výbušnin, informovala stanice na svém webu. Žurnalista obvinění odmítá a tvrdí, že úřady chtějí zdiskreditovat práci nezávislých novinářů, kteří se snaží ukázat realitu Krymu. Šéf RFE/RL označil rozsudek za frašku.

Bezpečnostní složky Jesypenka, který má občanství Ukrajiny i Ruska, zatkly v březnu loňského roku kvůli podezření ze shromažďování informací pro ukrajinskou rozvědku. Prokuratura žádala soud v Simferopolu, aby žurnalistu poslal do vězení na jedenáct let. Proces se odehrál za zavřenými dveřmi.

Muž před zatčením pracoval na poloostrově pět let a informoval o tamní sociální a ekologické situaci, píše RFE/RL.

Ombudsmanka: Vykonstruovaný proces

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová označila proces s Jesypenkem za vykonstruovaný a verdikt odsoudila. Požádala o jeho okamžité propuštění a vyzvala mezinárodní společenství, aby věnovalo pozornost „systematickému porušování práv ukrajinských občanů na základě politicky motivovaných obvinění ze strany agresorské země“.

Šéf RFE/RL Jamie Fly označil rozsudek za „frašku“. „Jako novinář, který nedělá nic jiného, než že informuje o faktech, neměl být v prvé řadě vůbec zadržen. Natož, aby byl vystaven fyzickému a psychickému mučení, které zažil v posledních jedenácti měsících,“ uvedl Fly a rovněž požádal o novinářovo propuštění.

K okamžitému propuštění Jesypenka vyzvalo mimo jiné i americké ministerstvo zahraničí a obhájci svobody tisku, podle nichž neexistují důkazy o jeho provinění.

Rusko nelegálně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014, po útěku proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Moskva později rozpoutala válku na východě Ukrajiny, kde během následného konfliktu zemřelo nejméně třináct tisíc lidí.