Djokovič dostal výjimku díky prodělanému covidu, tvrdí jeho právníci

Novak Djokovič dostal výjimku k účasti na tenisovém Australian Open na základě prosincového prodělání nemoci covid-19. V soudních dokumentech to uvedli jeho právníci s tím, že srbský tenista od úřadů dostal písemné povolení ke vstupu od Austrálie. Podmínkou vstupu do země je přitom očkování proti koronaviru. Výjimka pro tenistu se u australské veřejnosti setkala s vlnou nevole. Česká tenistka Renata Voráčová, která podobně jako Djokovič přišla o vízum, z Melbourne již odletěla, píše agentura AFP s odkazem na vládní zdroje.

Djokovič do Melbourne přicestoval obhájit titul na Australian Open a zároveň zaútočit na rekordní jednadvacátou grandslamovou trofej. Po příletu byl kvůli špatnému typu víza, které vstup s výjimkou neumožňovalo, zadržen a umístěn do detenčního hotelu.

Původně měl Djokovič už do čtvrtka opustit Austrálii, jeho právníci se však snaží rozhodnutí u soudu zvrátit.

Důvody, proč dvě nezávislé komise Djokovičovi, který je odpůrcem povinného očkování, výjimku udělily, dlouho nebyly zřejmé.

Z dokumentů pro soudní řízení však nyní podle agentury Reuters vyplývá, že ji dostal díky pozitivnímu testu na koronavirus ze 16. prosince. Agentura SID však poukazuje na to, že o den později se Djokovič fotil s dětmi v jeho tréninkovém centru v Bělehradu.

Onemocnění nemůže v Austrálii nahradit očkování

Právníci čtyřiatřicetiletého tenisty uvedli, že Djokovič proto 1. ledna dostal od australských imigračních úřadů písemné povolení ke vstupu do země. „Je v něm uvedeno, že splnil podmínky pro vstup do Austrálie a nemusí do karantény,“ stojí v dokumentech pro soud.

Imigrační úředníci však Djokovičovi po příletu oznámili, že onemocnění nemůže v Austrálii nahradit očkování, tvrdí právníci. Srbský tenista neúspěšně argumentoval rozhodnutím nezávislé státní komise.

„Vysvětlil jsem jim, že jsem měl nedávno koronavirus a díky tomu mám v souladu s australskými opatřeními nárok na výjimku,“ uvedl podle soudních dokumentů Djokovič. Tenista je přesvědčený, že víza i doklady má v pořádku.

Djokovič, kterému v případě vyhoštění hrozí až tříletý zákaz vstupu do Austrálie, také v sobotu požádal o přesunutí z detenčního hotelu do jiného zařízení, kde by mohl trénovat. Australian Open odstartuje 17. ledna.

Voráčová z Austrálie odletěla

Tenistka Voráčová, která také plánovala účast na grandslamovém Australian Open, v sobotu večer místního času nasedla na letadlo do Dubaje, informuje australský zpravodajský web ABC.

Aktuálně osmdesátá první deblistka světa se v Melbourne dostala do podobných problémů jako Djokovič. Na rozdíl od něj se do země přes imigrační kontrolu na letišti dostala. V Austrálii strávila týden a ve středu dokonce odehrála jeden zápas na turnaji WTA.

Pak jí však místní úřady odebraly vízum a poslaly ji do stejného detenčního hotelu jako Djokoviče. Na rozdíl od srbské hvězdy se Voráčová rozhodla nebojovat u soudu a odcestovala do Česka.

Zdravotní výjimku dostala díky tomu, že nedávno prodělala covid-19. Kvůli tomu se také nestihla po sezoně naočkovat. K odjezdu se rozhodla v pátek kvůli omezené možnosti trénovat. Při vyřizování formalit nezbytných k opuštění země jí pomáhaly české zastupitelské úřady v Austrálii.

Renata Voráčová na snímku z roku 2018
Zdroj: Reuters/Jean-Yves Ahern-USA TODAY Sports

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 14 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 9 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 14 hhodinami
Načítání...