Kanárská sopka se uklidnila. Experti vyhlížejí konec erupce, jistí si ale nejsou

Aktivita sopky na španělském ostrově La Palma ustala. Experti ale nevylučují, že vulkán se může znovu probudit. Doporučují proto vyčkat několik dní, než konec sopečné činnosti potvrdí. Erupce v masivu Cumbre Vieja začala 19. září a trvá třináct týdnů.

„Nevytéká z ní magma, neregistrujeme žádné otřesy ani větší emise oxidu siřičitého,“ popsali v úterý novinářům zdroje z Národního geografického institutu (IGN). Obnovení aktivity sopky označili nyní za nepravděpodobné, nicméně ho nevyloučili.

Emise oxidu siřičitého jsou poprvé od začátku erupce extrémně nízké. To znamená, že denně nepřekračují pět tun. V době vrcholu erupce dosahovaly tyto emise i přes 50 tisíc tun, napsal El País.

Miguel Ángel Morcuende, šéf krizového štábu regionální vlády Kanárských ostrovů, jejichž je La Palma součástí, v úterý konstatoval, že aktivita vulkánu „prakticky skončila“. Dodal však, že experti to zatím nemohou potvrdit.

Sopka v masivu Cumbre Vieja se už několikrát v posledních týdnech uklidnila, ale například v neděli opět začala chrlit lávu a jedovaté plyny. Den nato se opět výrazně zklidnila.

Láva ze sopky zničila za dvanáct týdnů na 1650 budov, z toho 1320 obytných domů. Zbytek zničených staveb jsou zemědělské provozy, továrny, obchody či školy. Láva poškodila na 70 kilometrů silnic a asi 370 hektarů plantáží.

Několik proudů lávy, která tekla do oceánu, pokrylo na 1220 hektarů. Další území, zatím neupřesněné rozlohy, zničil popel ze sopky. Masa popela, která místy dosahuje výšky i několik metrů, zasypala například i hřbitov a zničila úrodu banánů.

Díky včasným evakuacím si erupce nevyžádala žádnou přímou oběť, před měsícem ale zemřel starší muž, který odstraňoval sopečný popel ze svého domu. O střechu nad hlavou přišlo podle deníku El País asi 2300 lidí.