Josephine Bakerová symbolicky spočinula po boku velikánů Francie

Francouzsko-americká zpěvačka, tanečnice a účastnice protinacistického odboje Josephine Bakerová byla symbolicky pohřbena v pařížském Panthéonu, kde jsou uloženy ostatky významných francouzských osobností. Na přání rodiny zůstávají její ostatky v Monaku, v Panthéonu byla uložena rakev s prstí z USA, Francie a Monaka, kde nejvíce pobývala. Ceremonie se vedle adoptivních dětí Bakerové zúčastnil i francouzský prezident Emmanuel Macron a monacký kníže Albert.

„Zářící krásou a rozumem ve století bloudění zvolila v každém historickém okamžiku správné řešení. Vždy odlišila světlo od tmy,“ pronesl Macron během slavnostního ceremoniálu.

Datum jeho konání nezvolil náhodou. Právě 30. listopadu před čtyřiaosmdesáti lety se Bakerová stala sňatkem s francouzským průmyslníkem občankou země, pro kterou toho v dalších letech tolik udělala.

3 minuty
Události: Josephine Bakerová spočinula v Panthéonu
Zdroj: ČT24

Černá Venuše učarovala Evropě

Bakerová se narodila roku 1906 v americkém státě Missouri. Proslulost získala zejména po příchodu do Paříže ve 20. letech. Její představení se takřka přes noc stala senzací a byla beznadějně vyprodaná.

Zpěvačka, které se přezdívalo Černá Venuše, vystupovala většinou spoře oděná v sukýnce z pštrosích per či s trsy banánů kolem pasu. Temperamentní kabaretní komička uchvátila publikum i dalších evropských měst, včetně Prahy.

Josephine Bakerová během vystoupení v Paříži v roce 1957
Zdroj: ČTK/AP

Členka protinacistického odboje

V rodné Americe ale takové popularity nedosáhla. I v dobách své největší evropské slávy v Americe měla problémy kvůli barvě pleti. Incident, kdy ji – už jako proslulou evropskou hvězdu – odmítli ubytovat v jednom z hotelů, jí hluboce otřásl. Proto ráda žila v Paříži a v roce 1937 se stala i francouzskou občankou.

Bakerová pracovala za druhé světové války pro Červený kříž, starala se o zábavu francouzských jednotek v Africe a na Blízkém východě a pomáhala odboji jako tajná agentka. Často schovávala vzkazy v podprsence či spodním prádle. Nikoho nenapadlo, že by mohla být špionkou.

Za svou činnost byla později oceněna medailí za statečnost. Dvě desítky let strávila na zámku Les Milandes, adoptovala a vychovala dvanáct dětí.

Josephine Bakerová
Zdroj: ČTK/ZUMA/Keystone Pictures USA

Bojovnice za občanská práva

Ve Spojených státech se jí podařilo víc prosadit až po válce, kde byla aktivní i na poli občanských práv. Odmítala například účinkovat před segregovaným publikem a v roce 1963 vystoupila společně s Martinem Lutherem Kingem ve Washingtonu.

Tanečnice zemřela 12. dubna 1975 ve věku 68 let. Stala se první černoškou a teprve šestou ženou, které se dostalo uznání v Panthéonu. Symbolicky zde spočinula vedle dalších francouzských národních ikon, jako jsou spisovatelé Emile Zola a Victor Hugo, filozof Voltaire a politička Simone Veilová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidí musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
před 12 mminutami

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 7 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 10 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 10 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 13 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 13 hhodinami
Načítání...