Britská policie ukončila vyšetřování prince Andrewa, nebude ho stíhat

Britská policie ukončila vyšetřování prince Andrewa kvůli obvinění ze sexuálního napadení a nebude ho stíhat, informovala stanice BBC o policejním prohlášení. Američanka Virginia Giuffreová podala v srpnu žalobu na syna britské panovnice Alžběty II. s tvrzením, že ji několikrát pohlavně zneužil předtím, než jí bylo osmnáct. Princ Andrew dlouhodobě odmítá, že by s Giuffreovou měl jakýkoliv vztah.

Princ Andrew
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

Giuffreová tvrdí, že ji princ Andrew zneužil v Londýně, v New Yorku a na soukromém ostrově amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, o kterém taktéž tvrdí, že ji nutil k sexu. Šestašedesátiletý Epstein spáchal sebevraždu ve vězení v srpnu 2019, nedlouho poté, co byl zatčen kvůli podezřením ze sexuálních zločinů.

„Policie prověřila informace, které v červnu dostala od médií (…), a nebude podnikat žádné další kroky,“ uvedla policejní mluvčí a dodala, že britská policie je v kontaktu s bezpečnostními sbory dalších zemí, které se Epsteinovými kauzami zabývají.

Podle informací deníku The Sunday Times britská policie minulý týden vyslechla Giuffreovou kvůli jejím obviněním člena britské královské rodiny.

Andrew na konci roku 2019 v rozhovoru s BBC popřel, že by s Giuffreovou měl poměr, a tvrdil, že si ani neuvědomuje, že by ji kdy potkal. V médiích se později objevila fotografie, na které oba dva stojí vedle sebe. Jednašedesátiletý princ se nicméně kvůli svým stykům s Epsteinem stáhl z veřejného života.

Andrewovi právníci dostali minulý týden povolení nahlédnout do tajné dohody z roku 2009 mezi Epsteinem a Giuffreovou. Právníci doufají, že obsah dokumentu očistí princovo jméno, píše Reuters.