Raab, který podle očekávání přišel o pozici šéfa diplomacie, čelil v poslední době skandálu kvůli tomu, že pobýval na dovolené v Řecku, zatímco v Afghánistánu kolabovala vláda a moci se tam chopilo hnutí Taliban. V poslední době se s řadou skandálů potýkal také ministr pro bydlení a místní samosprávy Jenrick.
Raaba v čele britské diplomacie střídá dosavadní ministryně mezinárodního obchodu Elizabeth Trussová. Jako šéfka tohoto resortu provedla Británii brexitovým obdobím, před hlasováním o vystoupení z EU podpořila setrvání Spojeného království v evropském společenství.
Do vysoké politiky Trussová vstoupila v roce 2010, když se stala poslankyní. Ministerský post zastávala poprvé mezi lety 2014 až 2016, kdy vedla resort životního prostředí a venkova ve vládě Davida Camerona. V kabinetu jeho nástupkyně Theresy Mayové Trussová vedla resort spravedlnosti.
Za poměrně překvapivý označují britská média odchod Bucklanda, který patřil k nejpopulárnějším ministrům. Někteří pozorovatelé tvrdí, že Johnson chtěl Bucklandovým odvoláním jen uvolnit vlivnou vládní pozici pro Raaba. Ten si sice udržel post ve vládě, nicméně odchodem z ministerstva zahraničí přišel o jedno z nejvýznamnějších křesel v britském kabinetu. Získání křesla vicepremiéra britská média označují za formalitu.
Svůj odchod na Twitteru oznámil jako první ministr školství Williamson, který si vysloužil kritiku kvůli uzavírkám škol a reorganizaci závěrečných zkoušek během pandemie. V čele resortu ho nahradí dosavadní ministr obchodu a ministr pro vakcinaci Nadhim Zahawi.
Premiérova kancelář v Downing Street potvrdila, že v pozici ministra financí zůstává Rishi Sunak a post si v čele resortu vnitra udrží Priti Patelová. Očekává se, že Johnson oznámí jména nových ministrů do uvolněných postů ještě ve středu.
Nový začátek
Rošády v Downing Street Johnsonova kancelář zdůvodňuje zahájením nového období vlády, v němž se kabinet má soustředit na obnovu ekonomiky po pandemii covidu-19. Kvůli koronaviru musely podle Johnsona stranou předvolební sliby a priority vlády, například vypořádání se s nerovnostmi mezi regiony Spojeného království.
Řízením těchto snah byl nyní pověřen Gove, který se v minulosti v kabinetu zabýval mimo jiné dopady brexitu a který má nově kromě jiného na starosti udržování vztahů mezi čtyřmi zeměmi, jež tvoří Spojené království, tedy mezi Anglií, Severním Irskem, Walesem a Skotskem.
Řada členů dosavadního kabinetu čelila v posledních měsících silné kritice a Johnson podle některých pozorovatelů chtěl s reorganizací své vlády začít již před několika týdny. „Víme, že veřejnost po nás chce, abychom přišli s opatřeními, jež se týkají jejích priorit. Proto se chce premiér ujistit, že má k dispozici ten pravý tým,“ osvětluje Johnsonův mluvčí.