Stíhaný slovenský policejní prezident Kovařík ohlásil rezignaci

Slovenský policejní prezident Peter Kovařík ohlásil rezignaci, z vedoucí pozice chce odejít v polovině září. Minulý týden byl obviněn ze zneužití pravomocí a z maření spravedlnosti. Kovaříka, pod jehož vedením se policie zabývala i různými citlivými kauzami, se dříve zastal ministr vnitra i část médií.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Martin Bouda

„Nedokážu si představit svou další činnost jako policejního prezidenta, který je stíhán. Musím respektovat, že jsem obviněn. Pro všechny musí platit stejný metr,“ řekl Kovařík.

Už dříve označil své stíhání za pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování citlivých kauz elitní policejní složkou NAKA a proti obvinění podal stížnost.

Policejní prezident Slovenské republiky Peter Kovařík
Zdroj: minv.sk
Autor: minv.sk

Kovařík měl přerušit akci policejní inspekce

Prokuratura ho obvinila kvůli tomu, že v červenci přerušil akci policejní inspekce vůči svědkům v případech, které NAKA vyšetřuje. Dva ze zmíněných svědků, které policejní inspekce obvinila kromě jiného z křivé výpovědi, uprchli. Jednoho z nich mezitím zadrželi příslušníci NAKA, další podle médií požádal o azyl v Chorvatsku. Podle Kovaříka policejní inspekce porušila při zmíněném zásahu interní předpisy.

Kovařík je třetím policejním prezidentem v řadě, který čelí stíhání. Jeho dva předchůdci v čele policie ale byli obviněni až poté, co funkci opustili.

Slovenská média i v souvislosti se zmíněným případem policejní inspekce a postupem prokuratury psala o válce v bezpečnostních složkách. Jejím důvodem má být kromě jiného stíhání několika desítek bývalých vysokých úředníků, podnikatelů či představitelů různých institucí včetně policie a justice z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica. Jeho strana skončila po loňských volbách v opozici.

Pro některá slovenská média je Kovařík spíše obětí

Například portál Aktuality.sk napsal, že Kovařík není pachatelem, ale obětí. „Není nominant oligarchů, kteří by chtěli zakládat tajná společenství, aby mohli vydírat podnikatele, krýt mafii a sloužit politikům. Nepřišel zametat kauzy pod koberec. Navzdory tomu, nebo právě proto, je trestně stíhaný,“ uvedl portál.

Někteří ze stíhaných ve zmíněných i korupčních kauzách se mezitím přiznali a začali spolupracovat s policií. Jejich věrohodnost dlouhodobě zpochybňuje expremiér Fico, jehož strana také navrhovala mimořádnou schůzi sněmovny o odvolání ministra vnitra. Kvůli obstrukci části poslanců se schůze ale nekonala.