Hudba je neislámská, Taliban ji v Afghánistánu opět zakáže

Hnutí Taliban znovu zakáže v Afghánistánu hudbu, protože ji považuje za neislámskou. Bude se ale snažit lidi spíš přesvědčit, aby zákaz dodržovali, než že by se je pokoušel k tomu donutit. Uvedl to mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v rozhovoru s americkým listem The New York Times. Znamená to návrat k jednomu z přísných nařízení, která platila za vlády Talibanu v letech 1996 až 2001.

Mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid při tiskové konferenci
Zdroj: ČTK/AP

Za předchozí vlády Talibanu v devadesátých letech byly v Afghánistánu zakázány všechny hudební formy s výjimkou náboženských zpěvů, protože by podle vůdců hnutí mohly vyvolávat v lidech nečisté myšlenky.

Rozhlasové a televizní stanice v posledních dnech v Afghánistánu přestaly hudbu s výjimkou islámských zpěvů vysílat. Zatím ale nebylo jasné, zda se tak stalo z nařízení Talibanu, nebo se jednalo o autocenzuru, která měla zabránit konfliktům s povstalci.

Taliban ve veřejných prohlášení ujišťuje, že v Afghánistánu hodlá vládnout umírněněji než před svým svržením v roce 2001. Také mluvčí Mudžáhid ve svém prvním interview se zahraničními médii zdůraznil, že se Taliban za uplynulé roky změnil. „Chceme pracovat na budoucnosti a zapomenout, co se stalo v minulosti,“ řekl.

Ženy budou potřebovat doprovod na cestách

Řada přísných pravidel se za minulého režimu Talibanu týkala žen, které nesměly opouštět domov bez doprovodu mužského příbuzného, nesměly se vzdělávat a vykonávat většinu zaměstnání. Mudžáhid již dříve v tomto týdnu vyzval afghánské ženy, aby zatím raději zůstaly doma, protože talibové nebyli vycvičeni, aby je respektovali.

Podle středečního vyjádření Mudžáhida jsou ale obavy, že by Taliban nutil ženy v budoucnu setrvávat doma, neopodstatněné. „Pokud půjdou do školy, do kanceláře, na univerzitu nebo do nemocnice, nebudou doprovod mužského opatrovníka potřebovat,“ uvedl mluvčí. Doprovod mužského poručníka bude podle něj nutný, jen když ženy pojedou na cestu trvající tři dny a více.