EU tlačí na Irák, aby zastavil lety s migranty do Běloruska, píše Politico

Evropská unie stupňuje tlak na Irák, aby zastavil lety svých aerolinek do Běloruska. Minsk od května posílá migranty na litevské území v odplatě za nové sankce, které na něj EU uvalila, připomněl server Politico. Podle něj snažení Unie směrem k Bagdádu nyní nejspíše začíná přinášet výsledky.

Video Události
video

Události: Litevská centra pro migranty jsou přeplněná

S iráckými představiteli hovořil na toto téma předseda Evropské rady Charles Michel i šéf unijní diplomacie Josep Borrell, přičemž k tlaku na Bagdád se podle serveru připojily také diplomacie jednotlivých členských států včetně Litvy, Německa, Rakouska a Česka.

Ve čtvrtek byl zrušen let společnosti Iraqi Airways z Basry do Minsku. Letoun přepravce Fly Bagdad sice týž den přistál v běloruském hlavním městě, na pátek plánovaný let byl ovšem rovněž zrušen.

„Zprávy o rozhodnutí zrušit tyto lety vítáme,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Evropské komise. Nepotvrdil však informace, že Iraqi Airways zastaví všechny běloruské lety nejméně do 15. srpna.

Odveta za sankce

Brusel viní Minsk, že úmyslně používá z Blízkého východu dovezené migranty jako „zbraň“ v odvetě za unijní sankce. Letos v Litvě zadrželi již více než čtyři tisíce migrantů, z čehož téměř 2800 bylo z Iráku. Loni to byly celkově jen desítky osob. Litevští představitelé odhadují, že by letos mohlo do země dorazit více než 10 tisíc migrantů, protože počet přímých komerčních letů z Iráku do Minsku se v srpnu ztrojnásobil. Zvýšený počet migrantů z Běloruska v posledních dnech zaznamenává také Polsko.

Podle některých diplomatů je přes veškeré úsilí schopnost Bruselu vyvinout účinný tlak v otázce migrantů převážených do Běloruska omezená, neboť Unie nemá na Irák silnou diplomatickou „páku“. „Iráčané vědí, že je nemůžeme opustit, že je potřebujeme pro naši bezpečnost a že nemůžeme riskovat další Afghánistán za našimi dveřmi,“ řekl serveru nejmenovaný diplomat.

Počty letů do Běloruska s údajnými migranty se zvýšily také z Turecka. Linka z Istanbulu do Minsku nyní létá denně namísto třikrát týdně, k tomu přibyl spoj z Izmiru. Pravidelné lety startují také z Antalye, které ovšem často využívali běloruští dovolenkáři.

O situaci budou jednat ministři vnitra EU

V reakci na rostoucí počty lidí přecházejících hranici z Běloruska do Litvy svolalo slovinské předsednictví Evropské unie na 18. srpna mimořádné zasedání ministrů vnitra členských zemí. Videokonference se zúčastní také představitelé agentury Evropské unie pro ochranu hranic (Frontex) a evropské policejní agentury Europol.

Evropská unie čelí podle slovinského předsednictví „vážné bezpečnostní hrozbě a je svědkem běloruským státem sponzorovaného využívaní ilegální migrace jako zbraně“. Ministři budou na jednání hledat shodu na společných opatřeních pro zabezpečení vnějších hranic EU a na další podpoře Litvy.

Polsko a Litva v pátek ve společné výzvě požádaly evropské instituce a partnery o podporu při řešení sporů s Běloruskem. „Odsuzujeme zneužívání ilegální migrace jako zbraně Lukašenkovým režimem ve snaze vyvinout politický tlak na EU a na její členské státy,“ napsali v prohlášení polský premiér Mateusz Morawiecki a litevská premiérka Ingrida Šimonytéová.