V australském Perthu a sousedním regionu Peel platí uzávěra od půlnoci a potrvá čtyři dny. Tamní úřady totiž odhalily třetí případ nákazy, který je spojený s největším australským ohniskem infekce v Sydney. V úterý večer začne platit třídenní uzávěra také ve třetím nejlidnatějším australském městě Brisbane a okolních oblastech.
Karanténní opatření zpřísnily i jiné regiony. Podle agentury Reuters nyní omezují do různé míry životy více než dvaceti milionů Australanů, tedy osmdesáti procent obyvatel. Zatímco Sydney oznámilo devatenáct nově detekovaných infekcí, Brisbane, Perth a Darwin hlásí po dvou nových případech koronaviru.
Austrálie byla v boji s koronavirem doposud úspěšnější než mnoho jiných států s vyspělými ekonomikami. Podařilo se jí to díky rychlému uzavření hranic, důslednému trasování kontaktů a krátkým, přísným uzávěrám.
Nová ohniska nákazy z posledních dnů ale soustředila pozornost k pomalému postupu vakcinace v zemi, kde je plně očkováno zatím jen pět procent obyvatel. Australské úřady proto rozhodly o povinném očkování pracovníků pečujících o seniory a zaměstnanců karanténních hotelů. Nově též umožňují vakcinaci preparátem společnosti AstraZeneca u lidí mladších 60 let.
Vstup do hospod a restaurací bude v Irsku jen pro některé
Irsko povolí vstup do vnitřních prostor hospod a restaurací pouze plně očkovaným proti covidu-19 a vyléčeným z této nemoci. V úterý o tom s odvoláním na premiéra Micheála Martina informovala agentura Reuters, podle níž je krok součástí obezřetnějšího přístupu irské vlády k uvolňování restrikcí s ohledem na šíření nakažlivější koronavirové varianty delta.
Martin také řekl, že od pondělí nebude umožněno stolování uvnitř restaurací a hospod, jak se původně plánovalo. Stane se tak podle něj až ve chvíli, kdy bude spuštěn nový systém pro používání očkovacích certifikátů.
„Návrat k dalším činnostem ve vnitřních prostorách, včetně pohostinství, se zpozdí (…) vzhledem ke zvýšené přenosnosti nákazy u varianty delta,“ řekl premiér. Nejbezpečnější cestou, jak umožnit fungování pohostinství ve vnitřních prostorách, je podle něj nyní omezit přístup všem kromě plně očkovaných a vyléčených z covidu-19.
Izrael nabízí k odkoupení skoro milion dávek
Izrael nakoupil jako jedna z prvních zemí dostatečné množství vakcín od firem Pfizer a BioNTech. Teď vyjednává s několika státy, které si mohou buď zbylé vakcíny odkoupit, nebo si je vzít s tím, že je nahradí, až jim přijdou jejich objednané. S jakými zeměmi Izrael jedná, média neuvádějí.
Původně vláda nabídla přebytečné vakcíny palestinské samosprávě, ta to v červnu ale odmítla s tím, že doba použitelnosti je příliš krátká. Vláda premiéra Naftaliho Bennetta se nyní snaží přimět k vakcinaci ty, kteří tak ještě neučinili. Předseda vlády v pondělí řekl, že nenechat se naočkovat „je zločin“.
Jeho předchůdce Benjamin Netanjahu v dubnu přitom podepsal dohodu na nákup dalších osmnácti milionů dávek pro případ, že by bylo třeba přeočkovat. Navzdory úspěšné vakcinaci Izrael prožívá zklamání, protože tam v posledních dnech znovu začalo přibývat nakažených.
Minulý týden úřady obnovily povinnost nosit uvnitř roušky a zpřísnila se pravidla pro vstup do země. Epidemiologové radí obnovit takzvané zelené pasy, které budou nezbytné pro účast na akcích s větším počtem lidí. Politici ale zatím podle médií chtějí ponechat lidem svobodu pohybu a odmítají další omezování.