Při střelbě ve škole v ruské Kazani zemřelo devět lidí, útočník byl zadržen

Nejméně devět obětí si vyžádala střelba ozbrojeného útočníka ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu. O život přišlo sedm dětí, učitelka a další zaměstnankyně školy. Mrtví ale mohou přibýt, protože šest z 18 zraněných dětí je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Zranění utrpěli také další tři dospělí. Úřady vyhlásily v Tatarstánu na středu 12. května státní smutek. 

Video Zprávy ve 12
video

Bývalý student zastřelil ve škole v Kazani sedm žáků

„Víme, že (útočník) ukončil toto školní zařízení před čtyřmi lety. Byl zadržen,“ citovala agentura TASS zástupce vedení školy. Zadržený se podle něj jmenuje Ilnaz Guljavijev a je mu 19 let.

„Terorista byl zatčen. Je mu devatenáct let,“ potvrdil prezident autonomní republiky Rustam Minnichanov, podle kterého měl mladík registrované zbraně použité při útoku. „Ztratili jsme sedm dětí… čtyři chlapce a tři děvčata,“ dodal Minnichanov. Původně agentury hovořily o jedenácti obětech útoku a dvou střelcích.

Video Události
video

Události: Při střelbě ve škole v ruské Kazani zemřelo devět lidí

Podle spolupracovníka ČT v Moskvě Tomasze Dawida Jędruchówa se před několika dny objevil na sociální síti Telegram Guljavijevův vzkaz, ve kterém vyzývá své přívržence, aby s ním stříleli lidi. Podle listu Kommersant se útočník na záběrech označuje za Boha a za monstrum. „Začal jsem všechny nenávidět. Vždy jsem všechny nenáviděl,“ tvrdil.

Podle reportérky Deníku N Petry Procházkové to vypadá, že jde o útok osamělého útočníka, který měl pravděpodobně psychickou poruchu. „Zdá se, že to bude podobný případ, jaký známe ze Spojených států. V Rusku není žádný federální zákon, který by určoval, jak má být škola chráněna. Asi sedmdesát procent škol má zabudované speciální tlačítko, které lze v případě nebezpečí zmáčknout, což se stalo i v tomto případě a pomoc hned přijela,“ uvedla v pořadu Horizont ČT24.

Policie mezitím zadržela jednačtyřicetiletého muže, kterého podezírá, že byl útočníkovým komplicem. 

Zásahová jednotka během incidentu v Kazani
Zdroj: Reuters
Autor: Max Zareckiy

Děti si chtěly zachránit život skokem z okna

Na sociálních sítích jsou tvrzení očitých svědků, podle nichž děti vyskakovaly z oken, aby si zachránily život, zatímco jiné se schovávaly pod lavicemi či v kabinetech. Část zraněných zasáhly střely vypálené útočníkem a část má zlomeniny způsobené při překotném úprku.

„Všichni začali poplašeně pobíhat a křičet: ,Zavřete dveře,‘“ líčil jeden z žáků podle ruské redakce zpravodajské stanice BBC. „Asi po deseti patnácti minutách jsme vyšli ze školy. Nikoli okny. Chtěl jsem, ale učitel hned okno zavřel a řekl: ,Ne.‘ Pak policisté začali bušit na dveře a volali: ,Otevřete, to jsme my.‘ Tak jsme otevřeli,“ dodal.

V Kazani došlo k útoku ve škole
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: AA/ABACA

Putin chce přísnější předpisy o držení zbraní

Prezident Vladimir Putin v reakci na událost v Kazani nařídil zpřísnit předpisy týkající se držení zbraní. „Problém je v tom, že někdy se jako lovecké zbraně registrují pušky, které se v některých zemích používají jako (armádní) útočné pušky. To se přepracuje,“ vysvětlil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Nejen v Rusku se prodávají pod názvem Sajga lovecké karabiny, které jsou vlastně civilními verzemi proslulého „kalašnikova“.

Kazaň, která leží asi 725 kilometrů na východ od Moskvy, má více než 1,25 milionu obyvatel a je správním střediskem Tatarstánu, obývaného převážně muslimy. Úřady v Kazani po střelbě omezily vstup do škol v celém městě, později zrušily odpolední vyučování.

Západní agentury připomínají, že střelba na ruských školách je poměrně vzácná a krveprolití jsou obvykle dílem žáků. V říjnu 2018 osmnáctiletý student školy v Kerči na anektovaném Krymu zabil dvě desítky lidí, než se po činu sám zastřelil.