Před 40 lety sídlem Svobodné Evropy otřásl výbuch. „Šakalův“ atentát si vyžádal šest zraněných

3 minuty
Události: Výročí útoku na Svobodnou Evropu
Zdroj: ČT24

Od útoku na bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa (RFE) v německém Mnichově uplynulo čtyřicet let. Pod okny československé redakce 21. února roku 1981 explodovalo bezmála dvacet kilogramů plastické výbušniny. Exploze zranila šest lidí a způsobila škody vyčíslené na 43 milionů korun.

„Atentát byl uskutečněn pomocí výbušniny, která byla údajně rumunské výroby. Jeho spáchání bylo snadné. Přestože RFE bylo označováno za součást CIA a tajných intrik, objekt nikdo nehlídal. Ostrahu zajišťovala jen soukromá agentura. Nebyl problém položit batoh s výbušninou u vnější zdi pod kancelářemi československé redakce,“ tvrdí historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu. Následující výbuch byl mohutný. Vyrazil stovky oken v širokém okolí, i když budova byla stranou zástavby. 

Během tehdejší noci sloužila redaktorka Ludmila Rakušanová, z práce odešla pár hodin před explozí. „Já jsem se to dozvěděla po telefonu. Vůbec jsem netušila, co se děje a nakolik je to vážné,“ vzpomíná.

Nejtěžší zranění utrpěla její kolegyně Marie Puldová. Ta stála u okna, pod kterým bomba explodovala. „Telefonovali nám druhý den z nemocnice, jestli jim můžeme poslat fotku, protože jí potřebují rekonstruovat obličej,“ řekla Rakušanová.

Bývalý zástupce programového ředitele RFE Jefim Fištejn řekl, že při práci v rádiu bylo vždy přítomno vědomí určitého nebezpečí. „Neznám člověka, který by chtěl měnit svůj život kvůli tomu nebezpečí. Každý, kdo se dal na vojnu, musel válčit,“ podotkl.

Útok na RFE patrně řídil „Šakal“

Útok si objednala rumunská tajná služba Securitate. Tehdejší rumunský prezident Nicolae Ceausescu totiž vedl proti Svobodné Evropě tažení už od 70. let. „Atentát na sídlo RFE nebyl ojedinělý. Během roku 1983 zahynul jeden člověk při výbuchu v sídle francouzského kulturního institutu v Západním Berlíně,“ uvedl zahraniční zpravodaj Martin Jonáš s tím, že i tento útok provedla Securitate.

„Tajná služba tehdy dělala kampaň proti rumunským exulantům, kteří vadili režimu. V té době spáchala několik útoků proti těm žijícím v Paříži. Jako všem autoritářským režimům, i tomu rumunskému tehdy vadila svoboda slova a informovanost,“ řekl historik Tomek.

Do plánování útoku v Západním Berlíně se zapojil Iljič Ramirez Sánchez, známý pod přezdívkou Šakal. Ten od roku 1973 působil v čele levicové mezinárodní teroristické organizace, u které si Securitate útok objednala. Byl napojený například na palestinská hnutí nebo na baskickou radikální organizaci ETA.

Svého času nejobávanější terorista světa měl na dálku řídit i útok v Mnichově. Dochovaly se záznamy telefonních rozhovorů, když volal spolupracovníkům ze svého sídla v Budapešti. Z nich plyne, že na místě útoku v Mnichově byli celkem čtyři jeho komplicové, kteří v době exploze už byli na cestě do zahraničí, dodal Tomek.

Sánchez je ve vězení na doživotí

Československá StB dokázala vypátrat pachatele útoku dva měsíce po explozi. „Na německé straně vyšetřování probíhalo obtížně, až do konce 80. let. Drtivá většina důkazů byla za železnou oponou. Šakal a jeho spolupracovníci se pohybovali po celé východní Evropě,“ uvedl Tomek. Sánchez byl nakonec dopaden, v současnosti si v Paříži odpykává několik trestů doživotí.

V roce 1995 se Svobodná Evropa přesunula do Prahy. Ani bývalá budova Federálního shromáždění ale z bezpečnostního hlediska nebyla ideální, takže se rádio v roce 2009 přesunulo do pražské čtvrti Hagibor. Sídlo, ve kterém pracuje několik stovek zaměstnanců, architekti navrhli tak, aby splňovalo stejná bezpečnostní kritéria jako americké vládní budovy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič projel budovou školní družiny v americkém Chathamu. Zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
před 10 mminutami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 27 mminutami

V kanadských volbách zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho, tvrdí média

Tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií informují, že v předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu, a budou tak moci sestavit jednobarevnou vládu. Stanice CTV News uvedla, že liberálové na parlamentní většinu podle jejího odhadu nedosáhnou. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 7:30 SELČ.
před 36 mminutami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 7 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 8 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 8 hhodinami
Načítání...