Výtržníci v americkém Kapitolu cílili i na novináře. Nadávali, vyhrožovali a ničili techniku za statisíce

Budova Kapitolu v americkém Washingtonu obvykle bývá pro novináře bezpečné místo. Jediný boj, který se na místě odehrává, je ten politický. Ve středu to neplatilo, sídlo amerického Kongresu se změnilo doslova v bojiště, kde i novináři byli terčem. Na dveřích po demonstrantech podporujících prezidenta Donalda Trumpa zůstalo vyryté heslo „zavraždit média“, reportérské týmy přišly o kamery, stativy a další techniku. Většina se shoduje – je to výsledek politiky končícího prezidenta. Jak nebezpečný pro novináře byl v týdnu Washington, ukáže pořad Newsroom ČT24.

Záběry demonstrantů před i uvnitř amerického Kapitolu obletěly a šokovaly téměř celý svět. Při jejich natáčení ale reportéři nasazovali vlastní životy. Rozlícený dav podporovatelů Donalda Trumpa, kteří vtrhli do budovy v den, kdy měli politici potvrdit vítězství Joa Bidena, totiž mířil i na ně. A nezůstalo jen u nadávek.

„Tam, kde se to stalo, jsem natáčel možná před dvěma měsíci a vím, jak poklidné místo to je. Přichází tam média, mají tam vstupy, připojení na internet. A najednou na stejném místě vidím, jak někdo ničí kameru a lije vodu do techniky mohutné a respektované agentury AP. Tohle není nic dobrého,“ popisuje své pocity bývalý zpravodaj v USA a zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Martin Řezníček.

Média mají v Kapitolu podobně jako v Bílém domě korespondenty, kteří se výhradně věnují zprávám z daného prostředí. V budově Kongresu jsou pro ně vyhrazené kanceláře i další prostory. Ve středu reportovali doslova za běhu. Reportéři měli roztřesený hlas, roztřesený byl většinou i obraz, živé vstupy byly často nedokončené. Přesto jejich práci diváci ocenili, například americká stanice CNN ten den zaznamenala rekordní sledovanost.

„Byli na mě zlí jenom proto, že patřím k novinářům“

Přesto se čeští novináři znalí amerického prostředí shodují, že podobný výpad Trumpových fanoušků vůči médiím se dal očekávat.

„Jak honili novináře a vyhrožovali jim, mě šokovalo, ale nepřekvapilo. Byla jsem na Trumpových shromážděních a vím, jak se dokáže projevit nenávist vůči novinářům a médiím, kterou má. Dělala jsem nejdřív rozhovory s obyčejnými lidmi a fanoušky, poté vystoupil Donald Trump a ti samí lidé, kteří se mnou v pohodě mluvili, pak za mnou šli a hrozili mi, bučeli na mě a byli na mě zlí jenom proto, že patřím k novinářům,“ vypráví Jana Ciglerová, která o americkém dění píše pro Deník N.

„Že šli demonstranti i proti médiím je logické vyústění kampaně Donalda Trumpa. Už v roce 2015 udělal z médií součást opozice. Prohlásil média za nepřítele lidu, pojem fake news obrátil vzhůru nohama. On seriózní médium posunul z mainstreamového média do lží,“ pokračuje Daniel Anýž z Hospodářských novin.

Blokace od Facebooku i Twitteru

Je to právě Donald Trump, který média viní z prohry v prezidentských volbách. Byl to také on, který k demonstrantům před vpádem do Kapitolu mluvil o tom, že „musí ukázat sílu“. Násilnosti, které nepřežilo pět lidí, odsoudil Trump až v pátek, tedy dva dny po události.

Dění uprostřed hlavního města ale hojně komentoval na sociálních sítích. Kvůli sdílení nepravdivých informací i tomu, že násilí ihned jednoznačně neodsoudil, jeho profil postupně zablokoval Facebook i Twitter. Twitter nejprve na dvanáct hodin, později ale úplně, Facebook do konce volebního období.

„Tohle je jedna z věcí, která se bude řešit dlouho po jeho prezidenství. Trump ukázal na velký problém sociálních sítí a to, že nejsou zodpovědné za obsah, který se tam zveřejňuje. To si musí vyřešit,“ upozorňuje Anýž.

Reportáže a rozhovory reagující na neklid v USA odvysílá nedělní Newsroom ČT24. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 42 mminutami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 6 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 7 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...