Chameneí zakázal dovážet do Íránu britské a americké vakcíny

Iránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v pátek zakázal vládě dovážet vakcíny proti covidu-19 z Velké Británie a Spojených států. Írán je přitom koronavirem nejpostiženějším státem na Blízkém východě.

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí
Zdroj: Reuters Autor: Official Khamenei website

V prosinci začal Írán testovat na lidech vlastní vakcínu proti covidu-19. Země tvrdí, že americké sankce znesnadňují import očkovacích látek ze zahraničí. Podle úřadů by íránský preparát mohl zemi pomoci zdolat pandemii rychleji.

„Dovoz amerických a britských vakcín do země je zakázán. Řekl jsem to činitelům a teď to oznamuji veřejně. Naprosto jim nedůvěřuji. Někdy chtějí testovat vakcíny na jiných státech. Kdyby Spojené státy dokázaly vyrábět vakcínu, neměly by ve své zemi takovou koronavirovou pohromu.“

Alí Chameneí

íránský nejvyšší duchovní

Chameneí pochválil íránskou snahu vyvinout vakcínu. Zároveň však řekl, že by země mohla očkovací látku dovézt ze „spolehlivých míst“. O jaký stát by se jednalo, neupřesnil. Spojenci Íránu jsou však Rusko či Čína.

„Nejsem příliš optimistický ani ohledně Francie vzhledem k její minulosti s infikovanou krví,“ řekl Chameneí, přičemž odkázal na francouzský skandál z 80. a 90. let kolem kontaminovaných krevních transfuzí.

Z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse vyplývá, že od začátku pandemie se v osmdesátimilionové zemi nákaza koronavirem prokázala u více než 1,2 milionu lidí a bezmála 56 tisíc osob tam s nemocí covid-19 zemřelo.