Kim se omluvil za zastřelení jihokorejského úředníka. „Nemělo se to stát,“ napsal do Soulu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští vojáci začátkem tohoto týdne zastřelili jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři poblíž hranic obou zemí. Podle agentury Reuters to oznámil bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta. Vojáci KLDR proti Jihokorejci údajně zakročili v rámci snah o zastavení šíření koronaviru.

Video Události
video

Události: Korejská omluva

Události: Korejská omluva

Zpravodajka ČT Šámalová: Jihokorejská společnost je případem otřesena

Severokorejské úřady podle Soulu napsaly v dopise adresovaném jihokorejské hlavě státu Mun Če-inovi, že k incidentu nemělo dojít a že jej Kim Čong-un hluboce lituje. Mrzí ho rovněž, že touto nešťastnou událostí zklamal Jihokorejce. Severokorejský vůdce pak vyjádřil přání, aby aféra nepoškodila vzájemnou důvěru mezi oběma zeměmi.

Podle agentury AP je zcela neobvyklé, aby se vůdce Severní Koreje za cokoliv omlouval svému jižnímu sousedovi. „Je to velice výjimečná věc, ale nemůžeme si nevšimnout faktu, že to Kim neučinil veřejně. Jeho domácí publikum o tom nemá tušení, protože vše proběhlo prostřednictvím dopisu, o kterém byli informováni pouze obyvatelé Jižní Koreje,“ uvedla k nečekané omluvě vůdce KLDR zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Na Korejském poloostrově panuje napjatá situace od letošního června, kdy KLDR zničila výbuchem styčný úřad obou států a hrozila Soulu vojenským zásahem.

Zastřelení v rámci ochrany před zavlečením koronaviru

Podle dřívějších zpráv světových agentur zmizel úředník v pondělí z jihokorejské lodě, která kontrolovala možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong.

„Incident je přinejmenším zvláštní. Vypadá to tak, že se jihokorejský úředník pokusil dezertovat na sever. Většinou se přitom dezertuje z chudého komunistického severu na demokratický jih,“ dodala zpravodajka.

KLDR uvedla, že severokorejští vojáci vypálili na úředníka asi deset ran v rámci „opatření na kontrolu šíření infekce“ poté, co se muž odmítl identifikovat a snažil se uprchnout. Pchjongjang také potvrdil předchozí dohady Soulu, že vojáci spálili úředníkovu loď. Tělo zastřeleného pak Severokorejci údajně nenalezli.

Nejde přitom o první podobný případ v oblasti. Před několika lety byla ve společném turistickém resortu zastřelena severokorejskou hlídkou jihokorejská turistka, když se šla ráno podívat na východ slunce.