Německo s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje Česko za rizikovou oblast

Německo nyní s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje území České republiky za epidemicky rizikovou oblast. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI), který tak učinil po rozhodnutí grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Hranice mezi Českem a Německem zůstávají otevřené, nutné je ale dodržovat zpřísněná karanténní opatření, za jejichž porušení hrozí pokuty i několik tisíc eur (desítky tisíc korun). Výjimku mají nadále pendleři či řidiči kamionů.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: imago stock&people/Mandoga Media via www.imago-images.de

„Česko: rizikovou oblastí je celá země s výjimkou Ústeckého kraje a Moravskoslezského kraje,“ uvedl RKI k situaci v tuzemsku.

Grémium německých ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví, které o seznamu rozhoduje, za rizikovou oblast nově označilo také několik regionů v Dánsku, Francii, Chorvatsku, Nizozemsku, Rakousku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku a Maďarsku. Riziková je podle RKI rovněž irská metropole Dublin.

Krátce po zveřejnění aktualizovaného seznamu rizikových oblastí vydalo německé ministerstvo zahraničí varování před cestami do epidemicky nepříznivých regionů v Česku. „Kvůli vysokému počtu infikovaných varujeme před nenaléhavými a turistickými cestami do Česka s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje,“ uvádí ministerstvo zahraničí v pasáži věnované České republice.

Podle českého velvyslance není zájem zavádět hraniční kontroly

„Dostal jsem z německého ministerstva zahraničí potvrzení, že není zájem zavádět hraniční kontroly, i když počty rizikových oblastí stoupají,“ řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

K nezařazení celého Česka mezi rizikové oblasti velvyslanec sdělil, že si nemyslí, že by to byla známka možné stabilizace koronavirového vývoje v republice. „Obávám se, že tohle říct nemůžeme, protože čísla zatím rostou,“ řekl Kafka. „Ale možná to neroste plošně a možná ne tak, jak se německá strana ještě před pár dny či hodinami obávala, nicméně ten signál je stále varovný,“ uvedl.

Zdůraznil, že Německo se drží rozlišování podle regionů. „Bude i nadále velmi důležité, abychom si udrželi tu míru důvěry, které z německé strany požíváme,“ uvedl velvyslanec s odkazem na německý přístup podle zásady důvěřuj, ale prověřuj. Kafka neočekává, že by nyní Německo zvýšilo četnost namátkových kontrol na hranicích s Českem.

„Ze všech našich komunikací s partnery v Berlíně, Sasku a Bavorsku vyplývá, že německá strana nám důvěřuje a vychází z toho, že čeští cestující budou stejně disciplinování a zodpovědní jako cestující například z Belgie či Francie,“ řekl.

Video Studio ČT24
video

Německo a koronavirová opatření na hranicích

Zdroj: ČT

Otázka výjimek pro pendlery 

Otevřená nadále zůstává záležitost výjimek pro pendlery. „Ze všech komunikací s německými partnery je jasné, že otázka pendlování je brána německou stranou velmi vážně,“ uvedl Kafka. Případné zpřísnění podle něj bude sledovat záměr co nejméně narušit život lidem, kteří dojíždějí přes hranice za prací.

Hlavním kritériem pro zapsání na seznam je dosažení více než 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Dalším vodítkem je aktuální epidemický vývoj v daném regionu, za rizikovou tak může být označena i oblast, která zmíněnou hranici nedosáhla, ale rychle se k ní přibližuje.

Obyvatelé oblastí označených RKI za rizikové mohou do Německa nadále cestovat. Pro překročení hranice ale musí mít test, který není starší než 48 hodin. Pokud ho nemají, musí nastoupit do karantény a rozbor absolvovat do 72 hodin v Německu. Když se koronavirus neprokáže, je možné karanténu ukončit.

Od prvního října se pravidla změní a test při příjezdu již stačit nebude, nově bude vyžadována izolace, která může skončit nejdříve po pěti dnech na základě negativního rozboru. Výjimky z těchto omezení mají prozatím řidiči kamionů či pendleři, pokud nevykazují příznaky nemoci covid-19.

Nová omezení pro Čechy zavedlo i Řecko 

Kromě Německa zavádí omezení pro Čechy rovněž Řecko. Češi budou smět od pondělí do této země jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72 hodin. Řecká vláda na svých stránkách uvedla, že tuto povinnost zavede pro cestující leteckou dopravou z České republiky od 28. září. Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze s negativním testem pro cestující ze všech zemí už od 15. července, s výjimkou nutných důvodů.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že se pokusí s řeckou stranou jednat minimálně o výjimkách pro již zaplacené zájezdy. Mezitím na situaci už zareagovaly tuzemské cestovní kanceláře. Ty mají do Řecka naplánovaných několik posledních letů a klientům, kteří mají koupené zájezdy, proplatí testy na covid-19.