Podle amerických dokumentů je Česko centrem pro praní peněz z Ruska, píše web Investigace

Z dokumentů o podezřelých transakcích ve velkých bankách uniklých z amerického úřadu na potírání finanční kriminality se 281 spisů týká České republiky. Uvedl to server Investigace.cz, který se k listinám dostal v rámci globálního projektu Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ). Podle serveru z dokumentů vyplývá, že se v Česku legalizují peníze z trestné činnosti páchané v Rusku. Pochybné jsou i převody peněz spojené s Čínou a čínskými jednateli ve firmách registrovaných v Česku.

Video Události: Podezřelé praktiky světových bank
video

Události: Podezřelé praktiky světových bank

Zdroj: ČT24

„Uniklé dokumenty znovu potvrzují fakt, že se Česko stalo jedním z evropských center, kde se perou peníze z Ruska – ať už ukradené zkorumpovanými úředníky z ruského státního rozpočtu, z vytunelovaných firem nebo z úplatků pro celníky,“ uvedl server.

Spisy podle Investigace.cz upozorňují na 144 společností a jednotlivců, kteří měli v Česku bankovní účty, na kterých se uskutečnily pro úředníky podezřelé převody peněz.

Z českých bank se pak podle serveru na transakcích zaznamenaných v dokumentech nejvíce podílela Raiffeisenbank, která provedla podle listin pochybné převody v hodnotě 3,4 miliardy korun. Následuje PPF Banka s transakcemi za 1,3 miliardy, ČSOB s převody za 1,2 miliardy korun a Česká spořitelna s příchozími či odchozími platbami ve výši zhruba 442 milionů.

Firmy bez zaměstnanců a kanceláří s miliony dolarů na účtech

Jako podezřelé vyhodnotili američtí úředníci podle serveru zejména platby, u kterých se nepodařilo dohledat téměř žádné informace k firmám, které si peníze přeposílaly – ve většině případů totiž šlo o schránkové firmy z offshorových destinací. Přestože tyto firmy neměly vlastní kancelář, zaměstnance nebo svou webovou stránku, protékaly přes jejich účty miliony dolarů.

Například v ČSOB má účet skotská společnost Castlefront. „Tato firma je mezi odborníky na praní peněz legendou,“ uvedla Investigace.cz. Podle ní vystupuje v několika mezinárodních finančních skandálech. Mimo jiné figuruje ve finančních schématech, jež popsal Sergej Magnitskij, auditor britské společnosti Hermitage Capital, který za podezřelých okolností zemřel v ruském vězení v roce 2009. Muž údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů.

„Přezkum platebních transakcí ukazuje, že Castlefront přes své účty v České republice posílá a přijímá platby od spousty skořápkových nebo neidentifikovatelných firem,“ napsali podle serveru američtí úředníci. Za pochybné označili také několik plateb do Lotyšska ze společnosti SAR Speditions, která patří podle Investigace.cz bývalému poslanci ukrajinského parlamentu a obchodníkovi se zbraněmi Igoru Urbanskému. „České banky, odkud platby do Lotyšska směřovaly, je ale nijak neřešily,“ uvedl server.

O spisech amerického úřadu informovala BBC a další média. Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů korun) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze.

Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl server BBC News. Jde o více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017.

Banky nemohou jednotlivé podezřelé transakce komentovat

Tuzemské banky, kterých se týkají pochybné převody peněz, nemohou podle svých vyjádření kvůli povinnosti mlčenlivosti jednotlivé operace komentovat. Tvrdí, že dodržují veškerá pravidla, která pro tyto transakce platí.

Česká spořitelna úzce spolupracuje s Finančním analytickým úřadem i dalšími orgány státní správy, řekl mluvčí banky Filip Hrubý. Fakt, že informace o podezřelých transakcích vycházejí výhradně z dokumentů amerického Úřadu pro prevenci finanční kriminality, je podle něj důkazem toho, že systém mezinárodního dohledu nad podezřelými transakcemi funguje.

Všechny podezřelé transakce jsou v ČSOB vyšetřovány podle přísných pravidel a v souladu se všemi příslušnými právními předpisy, uvedla mluvčí banky Michaela Průchová. Indikace potenciálně podezřelých transakcí jsou podle ní důkladně prošetřeny a v případě potřeby nahlášeny příslušným státním a dohledovým orgánům.

České zákony, respektive evropská nařízení, neumožňují zveřejňovat nebo komentovat konkrétní transakce či klienty banky, doplnila mluvčí PPF banky Jitka Tkadlecová. PPF banka podle ní striktně dodržuje pravidla proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a řídí se jimi při uskutečňování všech bankovních operací.