V tuniském letovisku zaútočili islamisté na policisty, tři ozbrojenci byli zabiti

V tuniském přístavním městě Súsa, které je populární mezi turisty, pobodali islamističtí ozbrojenci dva policisty. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně policie zabila. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o incidentu informovala agentura Reuters.

Agentura zároveň připomněla, že incident se odehrál dva dny poté, co se moci ujala vláda premiéra Hišáma Mašíšího. Kabinet poukázal na bezpečnostní výzvy, kterým čelí tento severoafrický stát, jež se potýká s ekonomickými a sociálními problémy.

„Hlídka dvou příslušníků národní gardy se v centru Súsy stala obětí útoku nožem. Jeden z nich se stal mučedníkem, druhý je zraněný v nemocnici,“ citovala agentura AFP mluvčího národní gardy, který doplnil, že tři „teroristy“ policie zastřelila.

Agentura AP později s odvoláním na tuniské úřady napsala, že islamisté autem najeli na strážníky a následně na ně zaútočili s noži. Podle šéfa místního bezpečnostního sboru poté z místa uprchli. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že se útočníci pak schovali ve škole a byli zabiti při přestřelce s bezpečnostními složkami.

Na turisty nebude mít útok vliv

Dovolené turistů útok nejspíš nijak neohrozí, jejich další pobyt je podle cestovních kanceláří bezpečný a bez nových omezení. „Na místě je zvýšená aktivita bezpečnostních složek. Ovšem vzhledem k tomu, že zřejmě šlo o politický útok, na turisty aktuální stav nijak nedoléhá,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Turisté jsou podle něj v Tunisku v bezpečí.

Nedaleko místa nedělního incidentu se před pěti lety odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví, asi deset kilometrů severně od Súsy 26. června 2015 postřílel tuniský mladík 38 lidí, z toho 30 Britů. V důsledku toho pak výrazně poklesl zájem zahraničních turistů o cesty do Tuniska.

Letošní turistickou sezonu navíc poznamenala pandemie koronaviru. Z hlediska koronaviru Česká republika zařadila Tunisko 3. srpna mezi bezpečné země. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí. Češi mohou bez testu na covid-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna.