Putin slíbil Bělorusku pomoc, oznámil Lukašenko

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, pokud o to Minsk požádá. Podle státní tiskové agentury Belta to prohlásil běloruský prezident Alexander Lukašenko. Řekl rovněž, že jej znepokojují vojenská cvičení v sousedních zemích Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Prohlášení učinil jen několik hodin poté, co s Putinem telefonoval ohledně situace ve své zemi, kterou již týden zmítají protesty proti průběhu prezidentských voleb, jež demonstranti považují za zfalšované, a následnému policejnímu násilí.

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: Reuters Autor: Sputnik/Aleksey Nikolskyi

Lukašenko neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla. Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před dvaceti lety. „Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje,“ řekl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany.

Kreml po telefonátu Putina se svým běloruským protějškem prohlásil, že oba muži vyjádřili naději, že se současnou krizi podaří rychle vyřešit. Lukašenko zároveň prohlásil, že země nepotřebuje žádné vnější mediátory. Do této pozice se přitom již dříve nabídlo Polsko či pobaltské státy.

Nové večerní Lukašenkovo vyjádření ale Kreml zatím nekomentoval.

V Bělorusku pokračovaly již sedmým dnem velké protesty proti falšování nedělních voleb a následnému policejnímu násilí. Podle volební komise je již pošesté v řadě se značným náskokem ovládl Lukašenko, přívrženci opozice však tvrdí, že vláda oficiální výsledky zmanipulovala. Je to největší protivládní vzedmutí v Bělorusku od roku 1994, kdy se Lukašenko chopil moci.