Nejvýznamnější americký host za čtyři dekády. Ministr zdravotnictví Azar navštívil Tchaj-wan

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v pondělí navštívil Tchaj-wan, kde se setkal s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen. Jedná se o první návštěvu významného amerického státníka po čtyřiceti letech. Cesta, která je trnem v oku Pekingu, je podle šéfa zdravotnického resortu uznáním vzájemného přátelství a partnerství. Ostrovnímu státu také jménem amerického prezidenta Donalda Trumpa nabídl podporu.

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar navštívil Tchaj-wan
Zdroj: ČTK/AP

Podle tchajwanského letectva se k ostrovu krátce před setkáním Azara s prezidentkou přiblížily dva čínské bojové letouny. Letadla zaměřily tchajwanské protiletadlové střely a ze vzdušného prostoru je „vytlačilo“ tchajwanské hlídkové letadlo.

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Cesta ministra Azara je první významnější návštěvou amerického představitele za posledních čtyřicet let.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

„Je mi opravdovou ctí, že můžu Tchaj-wanu od prezidenta Trumpa předat zprávu o silné podpoře a přátelství,“ řekl Azar při setkání s prezidentkou.

Ministr pochválil Tchaj-wan za vypořádání se s koronavirem

Azar mimo jiné ocenil i reakci ostrova na šíření koronaviru, která podle něj byla „jednou z nejúspěšnějších na světě, k čemuž přispěla otevřená, transparentní a demokratická povaha tchajwanské společnosti a kultury“.

Na Tchaj-wanu se od počátku epidemie nákaza potvrdila u 480 lidí, sedm z nich zemřelo; to je podstatně méně, než v ostatních zemích východní Asie, připomíná agentura Reuters. Většina nakažených se infikovala v zahraničí.

Spojené státy, které mají nejvíce nakažených i zemřelých na světě, se s Čínou, kde se koronavirus poprvé na konci loňského roku prokázal, dostaly kvůli pandemii v posledních měsících několikrát do sporu. Peking podle Washingtonu nebyl dostatečně transparentní a Trump několikrát obvinil Čínu z toho, že za globální rozšíření nemoci nese odpovědnost.

Návštěvu Tchaj-wanu plánuje na přelomu srpna a září také předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Stejnou cestu chtěl uskutečnit před svým náhlým lednovým úmrtím jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Oba politiky od jejich záměru zrazovalo jak čínské velvyslanectví, tak někteří čeští představitelé včetně prezidenta Miloše Zemana, podle něhož návštěva ohrozí vztahy s Čínou. Cestu nedoporučili ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).