Cesta za jadernou fúzí je v další fázi. Ve Francii roste tokamak, který má zajistit čistou a bezpečnou energii

9 minut
Na stavbě revolučního reaktoru se podílejí i čeští vědci. Měl by přinést čistou a nevyčerpatelnou energii
Zdroj: ČT24

Do nové fáze postoupil druhý nejdražší vědecký projekt v historii lidstva – tokamak ITER. Tento experimentální termonukleární reaktor by měl přinést čistou, bezpečnou a nevyčerpatelnou energii. Oproti současným jaderným elektrárnám, které atomy štěpí, tokamak naopak atomy při teplotě 150 milionů stupňů Celsia slučuje. Napodobuje tak reakci, která se děje ve hvězdách.

Stavba zařízení ve francouzském Cadarache začala v roce 2006 – spuštění experimentu se plánuje na rok 2025. Na projektu se podílí 35 zemí světa včetně Česka. Jedním z těch, kteří se projektu účastní,  je Radomír Pánek, ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. Rozlohu areálu tokamaku přirovnává k rozloze české jaderné elektrárny Temelín.

„V tuto chvíli jsme ve stavu, kdy je dokončena velká většina budov včetně reaktorového komplexu, instalují se první technologie a začínají přijíždět první komponenty samotného tokamaku,“ přibližuje Pánek. Jmenuje například vakuové komory, supravodivé cívky nebo části kryostatů, v nichž bude tokamak umístěn.

Právě ve vakuové komoře má probíhat fúzní reakce. „Pokud udělíme jádrům lehkých atomů dostatečnou energii, tak se k sobě přiblíží na takovou vzdálenost, že se sloučí do jádra těžšího a při tom se uvolní obrovské množství energie,“ popisuje fyzik. Upozorňuje, že k takové operaci je potřeba velmi vysoká energie, protože obě jádra se vzájemně odpuzují.

3 minuty
Události ČT: Tokamak ITER postoupil do další fáze
Zdroj: ČT24

„Tento proces probíhá ve stavu hmoty, kterému se říká plazma, což je plyn zahřátý na extrémní teplotu, kdy dojde k odtržení elektronů z atomu. Na čím větší teplotu plazma zahřejeme, tím rychleji se jádra v plazmatu pohybují a nad jistou hodnotu teploty dojde ke slučování jader,“ rozvádí dále Pánek.

Vědci se ve francouzském Cadarache budou snažit vytvořit malé slunce, doplňuje. „Oproti slunci máme nevýhodu, že nemůžeme využít gravitační síly, která horké plazma, které má teplotu až 150 milionů stupňů, drží pohromadě. Musíme využít velmi silné magnetické pole, abychom plazma izolovali od jakéhokoliv materiálu v okolí,“ objasňuje Pánek.

Čistá a bezpečná energie

Na projektu ITER se podílí pětatřicet států, jeho náklady šplhají na půl bilionu korun. Jde o druhý nejdražší vědecký projekt světa – více stojí pouze Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Cílem podle Pánka je, aby se do elektrické sítě začaly první megawatty z jaderné fúze dostávat v roce 2050. Zařízení ITER je klíčovým krokem v tomto plánu.

„Pro nás je tam ještě jedno velké zařízení, kterému se pracovně říká DEMO, což bude prototyp komerčního reaktoru. Ten bychom chtěli začít stavět kolem roku 2035,“ nastiňuje fyzik. Zatímco na ITERu spolupracuje celý vyspělý svět, komerční zařízení už si podle Pánka státy budou připravovat samy. „Pokud ITER uspěje, tak poté začne závod o to, kdo první tuhle technologii uvede do praxe,“ shrnuje.

Výhodou fúzních reaktorů podle Pánkových slov je, že používají levné palivo, a navíc jsou inherentně bezpečné. „Nemůže nastat řetězová reakce. Reaktor funguje tak, že v daný moment je v nádobě pouze tolik paliva, kolik je potřeba, aby hořela reakce. Kdykoliv dokážete tuto reakci zastavit. Navíc neprodukuje žádný radioaktivní odpad,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončila Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že na funkci rezignuje. Volební místnosti se uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 12 mminutami

Dodávky proudu ve Španělsku jsou téměř obnoveny

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País.
před 29 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 2 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 10 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...