Děti pouště sázejí stromy. Senegalci zachraňují lesy v Dakaru

Město Dakar je součástí Zeleného mysu. Ten už ale není tak zelený, jak by se dle názvu mohlo zdát. V posledních letech dochází v přímořské oblasti k silné erozi pobřeží. Hlavním důvodem je odlesňování zeleného pásu, který tvoří přírodní bariéru kolem hlavního města Senegalu. V oblasti dochází k nelegální těžbě dřeva a k výstavbě velkých silnic. Odlesnění začíná pomalu ohrožovat i město samotné především zanášením prachu do ovzduší. Skupina aktivistů začala na tento problém upozorňovat již před lety. V současnosti organizují záchranu pobřeží a lesa Mbao, kterému se říká „zelené plíce Dakaru“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael začal pouštět Palestince zpět na sever Pásma Gazy

Izrael začal pouštět Palestince vyhnané válkou zpět na sever Pásma Gazy. Informují o tom agentury AP a AFP. Krok předpokládá dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, jeho realizaci však v posledních dnech bránil spor kolem propouštění rukojmích.
06:42Aktualizovánopřed 14 mminutami

Kolumbie souhlasila s přijímáním vyhoštěných migrantů, USA cla nezavedou

Kolumbie souhlasila s přijímáním migrantů vyhoštěných ze Spojených států, uvedl v neděli večer Bílý dům. Podle něj se tak odkládá plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel na dovoz z Kolumbie kvůli tomu, že jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety.
05:26Aktualizovánopřed 16 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o Trumpově začátku v úřadu

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o dění posledních dní, zejména o práci staronového prezidenta USA Donalda Trumpa. Vedli také debatu o omezení doby poslanců za řečnickým pultem. Ekonom a výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl, šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek, moderátorka Ester Kočičková, spisovatelka a scénáristka Natálie Kocábová a ekonom Tomáš Sedláček mluvili také o proevropských demonstracích na Slovensku.
před 23 mminutami

Smrt a zmar. Před 80 lety sovětské vojáky šokoval koncentrační tábor Auschwitz

Na smrt vyhublí, zbídačení vězni a na každém kroku mrtvá těla. Takový pohled se naskytl sovětským vojákům, kteří přesně před osmdesáti lety 27. ledna 1945 dorazili do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim. Komplex táborů Osvětim, nebo také Auschwitz se poté stal největším symbolem nacistického vraždění během druhé světové války. Bylo zde zmařeno na 1,2 milionu životů, většinou židovských.
před 1 hhodinou

Odchod izraelských vojáků z Libanonu se po dohodě prodlouží

Izrael a Libanon se dohodly, že lhůta, do kdy se mají izraelští vojáci stáhnout z jižního Libanonu, bude prodloužena až do 18. února. Stahování izraelských vojáků mělo původně mělo skončit v neděli.
před 1 hhodinou

Trump chce, aby Jordánsko a Egypt přijaly Palestince z Pásma Gazy

Americký prezident Donald Trump navrhuje, aby Jordánsko a Egypt přijaly „dočasně či dlouhodobě“ Palestince z Pásma Gazy. Podle amerických médií to řekl na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Návrh odsoudila palestinská teroristická hnutí včetně Hamásu, který v Gaze vládne, i prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás, uvítali jej naopak izraelští nacionalističtí politici. Desetitisíce Palestinců mezitím čekají uprostřed Pásma Gazy, až je Izrael pustí na sever. Trump podle amerických médií dále potvrdil, že pošle Izraeli ničivé bomby blokované jeho předchůdcem Joem Bidenem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Švédsko zabavilo loď podezřelou z poškození podmořského kabelu

Švédské úřady zabavily podezřelé plavidlo v souvislosti s dalším poškozením podmořského kabelu v Baltském moři, oznámila podle agentur Reuters a AFP prokuratura. Incident vyšetřuje jako možnou sabotáž. Lotyšská veřejnoprávní televize LSM předtím s odvoláním na provozovatele optického kabelu uvedla, že za poškozením mohou být „vnější vlivy“. Kabel spojoval lotyšský přístav Ventspils se švédským ostrovem Gotland.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump oznámil sankce proti Kolumbii za odmítnutí deportačních letů

Americký prezident Donald Trump oznámil plán uvalit pětadvacetiprocentní clo na veškerý dovoz z Kolumbie a řadu dalších sankcí kvůli tomu, že jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety s kolumbijskými migranty. Kolumbijský prezident Gustavo Petro krok vysvětloval tak, že Američané musí s cizinci při jejich vyhošťování zacházet důstojně a avizoval vlastní cla na americké zboží. Na špatné zacházení se svými občany si o den dříve stěžovala Brazílie.
před 9 hhodinami
Načítání...