Protesty proti rasismu v USA neutichají. Problémová města řídí demokraté, tvrdí Trump

Protesty proti rasismu ve Spojených státech neutichají. Stejně jako spory, jak situaci řešit. Prezident Donald Trump pohrozil, že po Portlandu vyšle federální bezpečnostní jednotky i do dalších velkoměst, která ovládají demokrati, aby nepořádek ukončily. Opozice to označuje za ohrožení občanských práv a svobod.

Video Události
video

Události: Protesty proti rasismu v Portlandu

Zdroj: ČT24

Akce proti rasismu a policejní brutalitě trvají v Portlandu přes padesát dní. Odnedávna mají nového nepřítele. Federální pořádkové jednotky.

„Ukazovala jsem znamení míru policistům, ti vystoupili a namířili na mě zbraně,“ říká účastnice demonstrace Jaclyn Pritchardová.  Mírumilovně zahájený protest znovu skončil násilím v oblacích dráždivých plynů.

Prezident Trump práci sil ministerstva vnitřní bezpečnosti chválí. „V Portlandu odvedli fantastickou práci,“ řekl prezident Trump. „Máme víc násilí, v podstatě kopli do vosího hnízda,“ reagoval starosta města Ted Wheeler.

Oregonská šéfka justice podala žalobu

Ministryně spravedlnosti státu Oregon Ellen Rosenblumová podala na federální instituce žalobu: za to, že neoznačení agenti bez oznámení důvodu odvážejí demonstranty v autech neznámo kam.

„Porušují americkou ústavu. Ústava neplatí pro federální agenty o nic míň než pro kohokoliv jiného,“ řekla. 

Donald Trump se prohlašuje za prezidenta zákona a pořádku: hrozí, že federální síly vyšle i do Chicaga, New Yorku, Detroitu a řady dalších velkoměst ovládaných demokraty. Ti se podle něj bojí anarchistů.

Chicago je horší než Afghánistán, tvrdí Trump

„Všechna řídí ti stejní demokratičtí liberálové. A víte co? Kdyby zvítězil Biden, platilo by to pro celou zemi. Peklo v celé zemi,“ řekl Trump. 

Násilný víkend zažilo Chicago: 65 střelných zranění, z toho 11 smrtelných. Starostka Lori Lightfootová problém nepopírá – ale řešení vidí jinde. „Vše se točí kolem faktu, že je v ulicích příliš mnoho ilegálně držených zbraní,“ myslí si.

Podle prezidenta je teď Chicago „horší než Afghánistán“. A otázku držení zbraní před volbami určitě otevírat nebude.