„Dnes (v pondělí) máme asi 90 vážně nemocných pacientů (s covidem-19). Pokud nebudeme jednat teď, budeme mít v příštích týdnech stovky a možná tisíce vážně nemocných. Proto jsme se rozhodli k okamžitým krokům,“ citoval Netajnahua server deníku The Jerusalem Post. I ministerstvo zdravotnictví podle tohoto deníku uvedlo, že pokud by se opatření nepřijala hned, příští týden by se „muselo diskutovat o úplné karanténě“.
Nová opatření omezují počet zákazníků v restauracích na 20 ve vnitřních prostorách a na 30 na venkovních terasách. Na veřejnosti se podle nich smí shromáždit maximálně 20 lidí, kteří musejí mít roušky a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Nejvýše 20 lidí pak bude smět cestovat v autobusech, které musí mít otevřená okénka a nesmějí zapínat klimatizaci. Do synagog bude smět najedou maximálně 19 osob.
Vláda nově ruší také všechny kulturní akce, sportovní akce se mohou konat, ale bez diváků. Zcela uzavřeny budou bary a noční kluby, tělocvičny a veřejné bazény a státní správa má zařídit, aby 30 procent jejích zaměstnanců pracovalo z domova.
V Izraeli se od vypuknutí pandemie potvrdila nemoc covid-19 již u 30 162 lidí, z toho 332 jich v souvislosti s covidem zemřelo. Nyní je v této devítimilionové zemi nakažených koronavirem na 11 860. Stav devíti desítek infikovaných je vážný, z toho 32 pacientů je napojeno na plicní ventilátory.
První případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který se do světa začal šířit koncem loňského roku z Číny, se v Izrael potvrdil 21. února. Prvního vrcholu epidemie dosáhl Izrael na přelomu března a dubna, kdy denně přibývalo několik set, respektive až 700, potvrzených případů denně. Koncem dubna se situace výrazně zlepšila a vláda začala postupně uvolňovat omezení. Už koncem dubna se otevřely malé obchody či kadeřnictví, v květnu se otevřely školy a koncem května i restaurace.
Během června ale začaly denní počty případů nákazy koronavirem v Izraeli výrazně růst. Ve druhé polovině června jich přibývalo kolem čtyř set denně a na přelomu měsíce vystoupaly denní nárůsty až na 1138 nakažených, což je o několik stovek více, než přibývalo před třemi měsíci.
Teď se ale provádí i výrazně více testů, v neděli jich bylo provedeno 18 948, uvedl deník The Jerusalem Post. Začátkem dubna se jich dělalo maximálně kolem 10 tisíc denně.