Případ smrti zatýkaného černocha už plně vyšetřuje ministerstvo a FBI, uvedl Trump

Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Sdělil to ve středu podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump. Dodal, že se tak děje na jeho žádost.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: ČTK, AP Autor: Patrick Semansky

Úmrtí George Floyda vyvolalo nepokoje ve městě Minneapolis. Policie tam ve středu rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů.

„Na mou žádost FBI a ministerstvo spravedlnosti už plně vyšetřují, pokud jde o velmi smutnou a tragickou smrt George Floyda v Minnesotě,“ napsal Trump na Twitteru. „Požádal jsem, aby toto vyšetřování bylo urychleno, a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky,“ dodal.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

Muže se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci.