Supercyklon Amphan zasáhl pevninu. Miliony lidí kvůli němu zamířily do bezpečí

Nejméně čtrnáct lidí zabil supercyklon Amphan, který se ve středu přehnal přes východní Indii a Bangladéš s rychlostí větru až 190 kilometrů za hodinu. Podle odborníků jde možná o nejsilnější cyklon v oblasti od roku 2007. V Indii a Bangladéši byly evakuovány asi tři miliony lidí. Bouře zničila stovky domů v nízko položených oblastech blízko pobřeží; podle agentury Reuters je zatím ale brzy na zhodnocení škod. 

Evakuace před Amphanem
Zdroj: Reuters Autor: RUPAK DE CHOWDHURI

Nejméně deset lidí včetně třináctileté dívky zahynulo v Indii, další oběti jsou hlášeny ze sousedního Bangladéše. Silný vítr zvedl vlny vysoké asi pět metrů, v indické Kalkatě převracel automobily a strhával stromy i sloupy elektrického vedení.

Z města jsou hlášeny záplavy a výpadky telekomunikačních sítí. Velká část patnáctimilionového města se kvůli přerušení elektřiny pohroužila do tmy. Bangladéšské úřady přesunuly do bezpečí asi 2,5 milionu lidí žijících blízko pobřeží v nízko položených oblastech.

Indie evakuovala asi 650 tisíc obyvatel ve státě Bangla (Západní Bengálsko) a sousedním státě Odiša (dříve Urísa). Očekává se, že právě Odiša bude nejhůře zasaženou oblastí v Indii. Někteří její obyvatelé kvůli obavám z koronaviru ale přesun odmítali.

Ve státě Odiša jsou v přístřešcích místa pro 1,1 milionu lidí; tyto kapacity ale nebudou s největší pravděpodobností využity. „Připravili jsme mýdlo, vodu na mytí rukou a roušky,“ řekl místní představitel Pradíp Kumár. V indickém státě Bangla jsou evakuovaní lidé vyzýváni, aby v provizorních zařízeních udržovali odstup a nosili roušky.