Pellegrini a Matovič se v poslední předvolební debatě hádali, kdo okrádá důchodce

Slovní přestřelky mezi předáky dvou nejpopulárnějších stran na Slovensku provázely poslední televizní debatu před sobotními parlamentními volbami. Premiér a volební lídr nejsilnější vládní strany Smer-sociálna demokracia Peter Pellegrini se dostal do křížku s lídrem opozičního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorem Matovičem, který je podle sázkových kanceláří favoritem voleb. Debaty se v závěrečný den volební kampaně zúčastnili zástupci devíti politických stran, z nichž většina by se podle průzkumů mohla do sněmovny dostat.

Slovenská předvolební kampaň
Zdroj: Reuters Autor: David W Cerny

„Okradli (Smer-SD) důchodce a nyní si je chtějí koupit 13. důchodem. Uděláme všechno pro to, abychom zaplatili důchody. Pokud peníze nebudou, musíme se čestně postavit před lidi,“ řekl Matovič v debatě na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Slovenská sněmovna totiž v úterý, jen čtyři dny před volbami, i hlasy poslanců Smeru-SD schválila zavedení dodatečné penze.

„Ať (Matovič) neříká, že jsme někoho okradli. My se důchodcům věnujeme každý rok. Když se tito lidé (z opozice a neparlamentních stran) dostanou k moci, tak zemi hrozí vážné hospodářské škody,“ reagoval Pellegrini, který v debatě čelil také výtkám jiného zástupce opozice, že Smer-SD sliboval zavedení 13. penze již před deseti lety a že podobný opoziční návrh poslanci Smer-SD loni ve sněmovně nepodpořili.

Schválení 13. penze obhajoval i šéf parlamentu Andrej Danko, jehož Slovenská národná strana (SNS) opatření podpořila. „Tito pánové (z opozice) tomuto rozhádanému národu jenom lžou a nedokážou přijmout to, že se něco pro důchodce udělalo,“ řekl Danko. SNS kvůli poklesu popularity hrozí odchod ze sněmovny.

Pellegrini slibuje vyšší přídavky na děti, Matovič protikorupční opatření

Smer-SD a SNS nedokázaly prosadit v parlamentu další dvě opatření ze sociálního balíčku, a to zdvojnásobení přídavků na děti a zrušení dálničních známek. Pellegrini v televizní debatě slíbil, že zvýšení přídavků jeho strana schválí, pokud bude i po volbách ve vládě.

Matovič ohlásil, že pro případ vstupu do nového kabinetu chce v rámci prvních kroků prosadit protikorupční opatření. „Konečně po třiceti letech (je třeba) klepnout zkorumpované politiky přes prsty. Zavést hmotnou a trestní odpovědnost politiků. Čas, kdy politici okrádali vlastní voliče, musí definitivně skončit,“ řekl šestačtyřicetiletý Matovič, který ve slovenské politice působí od roku 2010.