Koronaviru podlehlo ve čtvrtek v Číně o polovinu méně lidí než předchozí den

Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 nových případů koronaviru a eviduje tak již 63 851 nakažených. Nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí, což je o polovinu méně než o den dříve. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně dosáhl již téměř čtrnáct set. S odkazem na místní úřady to napsala agentura Reuters. Japonsko mezitím dovolilo některým cestujícím z lodi Diamond Princess, která je v karanténě v jokohamském přístavu, plavidlo opustit. 

Video Události
video

Události: Koronavirem se v Číně nakazilo přes 1700 zdravotníků

Zdroj: ČT24

Podle dostupných údajů je na světě nakažených přes šedesát tisíc lidí. Téměř všechna úmrtí eviduje pevninská Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z nejvíce zasažené provincie Chu-pej, jež je ohniskem současné epidemie. 

Jednoho mrtvého už dříve zaznamenaly Filipíny a Hongkong, první úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, které je po Číně nákazou nejhůře zasaženo. První případ nákazy v pátek oznámil Egypt. Podle tamních úřadů jde o cizince, který byl poslán do izolace v nemocnici. Egypt se tak stal zatím jedinou africkou zemí, kde pacienta s koronavirem evidovali.

Čína změnila způsob započítávání nakažených

V noci na čtvrtek skokově vzrostl počet nahlášených případů, protože Čína začala do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy. Nově hlášené případy, jichž se tehdy naráz objevilo téměř patnáct tisíc, se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) týkaly především pacientů z minulých týdnů.

Čína chtěla tímto krokem umožnit přístup ke zdravotní péči lidem v raných fázích onemocnění, což WHO uvítala. Postup Pekingu naopak ve čtvrtek kritizovaly Spojené státy, jež nyní potvrdily patnáctého nakaženého na svém území. Byl jím jeden z lidí nedávno evakuovaných z Wu-chanu, nejhůře zasaženého města v provincii Chu-pej.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Lékaři bojující v Číně s koronavirem se nákaze nevyhnou

„Jsme trochu zklamáni nedostatkem transparentnosti Číňanů, ta čísla tu poskakují… Jsou tu určitá překvapení,“ řekl ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Dodal rovněž, že administrativu prezidenta Donalda Trumpa mrzí, že Čína odmítla přijmout tým expertů z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC), kteří chtěli pomoci při snaze zabránit dalšímu šíření nemoci.

Trump však v pátek Čínu za její přístup k epidemii chválil. „Myslím, že to zvládli profesionálně, a domnívám se, že jsou výjimečně schopní,“ prohlásil. Na otázku, zda si myslí, že Čína uvádí pravdivé údaje, odpověděl: „No, to nikdy nevíte. Myslím, že se to snaží předkládat v co nejlepším světle.“ 

Americké ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že je hluboce znepokojené případnými dopady epidemie v Severní Koreji, jež s Čínou sousedí. USA jsou podle něj připraveny výjimečně uvolnit sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby zajistily distribuci potřebného zdravotnického materiálu a další humanitární pomoci do země.

Oficiální čínský deník Beijing Daily v pátek oznámil, že všichni, kdo se vrací do Pekingu, se mají na dva týdny uchýlit do karantény, aby zabránili šíření koronaviru. Každý, kdo nedodrží toto nebo jiné preventivní opatření, bude podle listu potrestán.

Video Zpravodajka ČT Šámalová: Testů je nedostatek a podle lékařů je nutné je v mnoha případech několikrát opakovat
video

Zpravodajka ČT Šámalová: Testů je nedostatek a podle lékařů je nutné je v mnoha případech několikrát opakovat

Zpravodajka ČT Šámalová: Testů je nedostatek a podle lékařů je nutné je v mnoha případech několikrát opakovat

Sinolog Fürst: Epidemie je potenciálně politický malér nedozírného rozsahu

Loď Diamond Princess opustili někteří cestující

Japonsko umožnilo některým starším cestujícím opustit výletní loď Diamond Princess, která je v karanténě v jokohamském přístavu. Na lodi se infikovalo 218 pasažérů a členů posádky.

Vystoupit směli lidé, kterým je osmdesát a více let a trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken, a jejich doprovod, uvedla agentura Kjódó. Podmínkou byly negativní testy na nový koronavirus. Dotyční byli autobusy převezeni do ubytovacího zařízení ve městě Wakó v prefektuře Saitama, kde mají setrvat do středy, kdy skončí všem lidem z lodi nařízená čtrnáctidenní karanténa.

Na japonské pevnině byli již dříve hospitalizováni cestující a členové posádky, u nichž byla laboratorními testy zjištěna nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Zbývajících asi tři tisíce čtyři sta lidí na palubě plavidla nadále zůstává, přičemž pasažéři jsou převážnou většinu času izolováni ve svých kajutách.

Westerdam zakotvila v Kambodži

Agentura Reuters informovala, že v Kambodži po dvou týdnech na moři přistála výletní loď MS Westerdam s téměř dvěma tisíci třemi sty lidmi na palubě. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijských zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy viru. Kambodžské úřady provedly po vylodění testy u lidí s příznaky chřipky, všechny však vyšly negativní.

Pokračující epidemie stále citelněji dopadá na asijské akciové trhy a čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve výši až pěti miliard dolarů (144,8 miliardy korun) leteckému průmyslu. Spoje do pevninské Číny již úplně zrušilo na sedmdesát leteckých společností, dalších padesát potom lety do země významně omezilo.

Video Na lodi Diamond Princess bylo potvrzeno 44 nových případů nákazy koronavirem, infikováno je 218 lidí
video

Na lodi v Japonsku uvěznila karanténa tisíce lidí, infikováno je přes dvě stě

Zdroj: ČTK, EBU