Pro Trumpa impeachment neskončil. Ať ho demokraté vezmou zpět, navrhuje uražený prezident

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že by měla Sněmovna reprezentantů vzít zpět ústavní žalobu za zneužití pravomoci a z obstrukcí vůči Kongresu. Senát přitom prezidenta ve středu všech obvinění zprostil, čímž proces skončil. Prezident je ale podle agentury Reuters stále zahořklý a proces zřejmě využije k dalším útokům na demokraty v kampani před listopadovými volbami.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Jonathan Ernst

Trump se ve čtvrtek krátce po svém osvobození ostře ohrazoval proti svým politickým oponentům, zejména proti demokratce a šéfce dolní komory Nancy Pelosiové. Ta často opakuje, že Trump bude navždy prezidentem, na něhož byla podána ústavní žaloba.

Prezident by to rád změnil. „Měli by ve Sněmovně reprezentantů vzít impeachment zpět?“ ptal se Trump novinářů před Bílým domem. „Měli, protože se jednalo o politickou falešnou zprávu,“ zdůraznil prezident.

S nápadem na zrušení ústavní žaloby přišli před několika dny republikánští zákonodárci. Zrušení přitom plánují na příští volební období, pokud by znovu získali ve Sněmovně reprezentantů většinu. „Nemyslím si, že by to mělo zůstat v záznamech,“ řekl vůdce republikánů v dolní komoře Kongresu Kevin McCarthy s tím, že se jednalo o „nejrychlejší, nejslabší a nejvíce zpolitizovanou ústavní žalobu v historii“.

Podle expertů oslovených britským listem The Independent by však takové rozhodnutí po právní stránce nic nezměnilo. „Nemělo by to žádný význam. Rozhodně ne právní význam,“ prohlásil James Gardner, profesor práva z univerzity v Buffalu. „Mohlo by to mít politickou váhu,“ dodal.

Video Zprávy ve 12
video

Vindman přišel po svědectví proti Trumpovi o místo v Bílém domě

Svědčil proti Trumpovi, poradce je teď bez práce 

Trump v pátek naznačil, že se chystá vyhodit z Národní bezpečnostní rady (NSC) svého poradce a experta na Ukrajinu Alexandera Vindmana, což se ještě během dne skutečně stalo.

„Podplukovníka Alexandera Vindmana dnes vyprovodili z Bílého domu, kde svědomitě sloužil své zemi a svému prezidentovi. (…) Žádný Američan nemůže pochybovat o tom, proč tento muž o práci přišel… Vindman byl vyzván k odchodu za to, že říkal pravdu,“ uvedl právník David Pressman, přičemž propuštění svého klienta označil za pomstu „nejmocnějšího muže na světě“.

Vindman v listopadu navzdory zákazu Bílého domu ve Sněmovně reprezentantů dosvědčil, že prezident poprosil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zahájil vyšetřování vůči synovi Trumpova politického rivala Joea Bidena. Právě kvůli této aféře Trump žalobě nakonec čelil. „Nejsem s ním spokojený. Vy si myslíte, že s ním mám být spokojený?“ řekl Trump.

Podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg se Vindman přesune z Bílého domu na ministerstvo obrany.

Trump naopak označil za nepravdivé nedávné spekulace, že se z podobných důvodů chystá vyhodit personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho. „To byla falešná zpráva. S Mickem mám skvělý vztah,“ řekl prezident.