Spojené státy mají po dekádách novou jadernou zbraň. Odpaluje se z ponorky a má odstrašit Rusko

Armáda Spojených států uvede poprvé za několik desetiletí do svého jaderného arzenálu novou zbraň. Hlavici s označením W76-2 by měly nést střely Trident II. Pentagon výbušnou sílu W76-2 tají. Raketa dlouhého doletu by se odpalovala z ponorky. Washington tvrdí, že chce odstrašit Rusko a zabránit jaderné válce. Kritici se však obávají, že riziko vzniku nukleární války naopak vzroste, píše agentura AP.

Americká ponorka USS Tennessee
Zdroj: REUTERS/Mass Communication Specialist 1st Class James Kimber/U.S. Navy

Podle expertů by výbušná síla W76-2 mohla odpovídat asi pěti kilotunám trinitrotoluenu (TNT). To je asi třetina síly bomby Little Boy, kterou Spojené státy shodily ke konci druhé světové války na japonské město Hirošima. Strategické jaderné hlavice, které americké ponorky nosí několik posledních desetiletí, mají sílu 90 a 475 kilotun.

Náměstek amerického ministra obrany John Rood agentuře AP sdělil, že by nová hlavice měla snížit riziko jaderné války. Spojené státy podle něj nadále budou ctít svoji zásadu, že jaderné zbraně použijí jen ve „výjimečných případech“. Nová hlavice by však měla USA pomoci odradit Rusko od toho, aby samo tyto střely používalo.

Kritici se ale obávají, že taktické jaderné zbraně naopak riziko propuknutí nukleárního konfliktu zvyšují. Vojenským velitelům totiž poskytují novou možnost, jak jaderné zbraně do boje zapojit.

Není přitom jisté, že znepřátelená strana jejich nasazení nevyhodnotí jako strategickou hrozbu a neodpoví celoplošným jaderným útokem. Odpůrci se také domnívají, že nasazení taktických nukleárních zbraní do ponorek je zbytečné, protože americká armáda již disponuje tímto typem střel odpalovaných ze vzduchu.

Hlavice už je údajně na palubě

Pentagon odmítl komentovat, kdy a kde bude nová hlavice nasazena. Americká nevládní organizace Federace amerických vědců (FAS) však s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že hlavice jako první nese od konce loňského roku ponorka USS Tennessee, jež se pohybuje v Atlantickém oceánu.

Spojené státy novou zbraň nasazují v čase významných posunů ve strategických vztazích s Ruskem. Podle AP se množí obavy, že americký prezident Donald Trump nepřijme nabídku Moskvy na prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní START, jejíž platnost má vypršet příští rok v únoru.

START je v současné chvíli jediná dohoda, která omezuje počet jaderných hlavic, jež smí mít Rusko i USA ve svém arzenálu k dispozici.