Írán odmítl Obamův návrh zmrazení jaderného programu

Írán odmítl návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na desetileté zmrazení svého jaderného programu. Oznámila to dnes agentura Fars, která citovala íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa. Politickou dohodu by mezinárodní společenství pod vedením Spojených států chtělo s Íránem dojednat do konce března. Diskuse o íránském jádru komplikuje i americko-izraelské vztahy.

Šéf íránské diplomacie prohlásil, že Írán nepřistoupí na „přehnané a nelogické požadavky“, ale bude v rozhovorech pokračovat. „Obamovo stanovisko je vyjádřeno nepřijatelnými a výhrůžnými větami. Írán nepřijme přemrštěné a nelogické požadavky. Teherán bude v rozhovorech o jaderném programu se šesti velmocemi pokračovat,“ řekl Zaríf.

Obama v pondělí doporučil jako řešení sporu o íránské jádro desetileté zmrazení, ale přiznal, že je skeptický vůči splnění podmínek ze strany Teheránu. „Jsme stále uprostřed vyjednávání. Celou dobu říkám, že bychom měli počkat, jak se budou vyvíjet,“ prohlásil americký prezident.

Detaily vrcholících jednání jsou utajovány, podle zpráv, které pronikly na veřejnost, je však prý Írán ochoten jednat o počtu centrifug. „Požadavek je, že si zachová centrifug polovinu a během deseti let se vrátí skoro na původní číslo. Je otázka, jestli to bude stačit Spojeným státům a mezinárodnímu společenství,“ vysvětluje analytička London School of Economics Irena Kalhousová. „Neznamená to zastavení nebo ohrožení íránského jaderného programu, ale jeho odložení,“ dodává.

8 minut
Kalhousová: Šance dohodnout se je do konce března
Zdroj: ČT24

V sázce je budoucnost blízkého východu

„Vypadá to, že mezinárodní společenství v zásadě rezignovalo na to, že by se podařilo naprosto zrušit íránský jaderný program. Zřejmě předpokládají, že za deset, dvanáct let bude politická situace v Íránu jiná,“ říká Kalhousová. Dopad takového gesta podle ní může zvýšit napětí na Blízkém východě, kde má Teherán řadu tradičních nepřátel, především Izrael a Saúdskou Arábii. „Když tyto země pocítí, že Íránu bude pomalými kroky povoleno na jaderné zbrani pracovat, tak na to budou muset reagovat. Bude to možná znamenat jaderné zbrojení na Blízkém východě. Hraje se opravdu o hodně,“ popisuje situaci analytička.

Zájem dohodnout se je přitom na obou stranách. Íránská ekonomika trpí sankcemi, které byly na zemi kvůli jádru uvaleny. Ty jsou nyní posíleny i cenou ropy. Kalhousová upozorňuje, že pro Obamu a ministra zahraničí Kerryho je z hlediska zahraničněpolitického odkazu jejich vládnutí probíhající jednání klíčové. Doposud totiž žádné zářné úspěchy v zahraniční agendě nezaznamenali. „Mezinárodní společenství v tuto chvíli hlavně přihlíží a samozřejmě si přeje dohodu,“ říká Kalhousová. Další válku na Blízkém východě si nepřeje nikdo.

Vyhrocení americko-izraelských vztahů

Izraelský premiér Netanjahu dnes pronese projev v americkém kongresu, kam jej pozvali republikáni bez vědomí Obamovy administrativy. Americký prezident Netanjahua nepřijme. Vztahy obou zemí jsou determinovány i tvrdými vnitropolitickými boji, které probíhají jak na izraelské, tak americké straně. V Izraeli proběhnou volby, které rozhodnou o dalším setrvání Benjamina Netanjahua v politické špičce, za dva týdny.

Republikáni se zase snaží „podkopávat politiku amerického prezidenta Obamy. Všechno dohromady to dává velmi třaskavý mix, který v tuto chvíli do velké míry poškozuje jak jednání, která jsou ve složité a delikátní fázi, tak samotný vztah mezi Izraelem a Spojenými státy,“ informoval před nedávnem blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Íránský jaderný program je předmětem diskusí už od roku 2005, kdy se případem začala zabývat Rada bezpečnosti OSN. Postupně na Írán uvalila řadu sankcí a rezolucí vyžadujících zastavení jaderného programu. Rozhovory s Teheránem, v nichž se Washington výrazně angažuje, nyní vrcholí. Do konce března má být znám rámec dohody o íránském jaderném programu a konečná smlouva by pak měla být hotova v červnu. Netanjahu však odmítá připustit jakékoliv řešení, které by Teheránu umožňovalo uchovat kapacity k opětovnému budoucímu spuštění programu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na ministerstvo obrany v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na ministerstvo obrany v syrském hlavním městě Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters udeřila v rámci odvety za útoky na drúzy, bezpečnostní síly uvádějí mrtvé a zraněné. Svědek agentury uvedl, že izraelský letecký úder zasáhl také oblast u syrského prezidentského paláce. Na jihu Sýrie se navzdory vyhlášenému příměří znovu bojuje. Jeruzalém chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly.
10:57Aktualizovánopřed 6 mminutami

EK navrhla rozpočet dva biliony eur na období let 2028 až 2034

Evropská komise navrhla rozpočet na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur (49,21 bilionu korun), uvedl eurokomisař pro rozpočet Piotr Serafin. Finanční plán klade důraz na hospodářskou konkurenceschopnost a obranu, zároveň usiluje o reformu pravidel týkajících se dotací pro zemědělství a hospodářský rozvoj. V následujících měsících začne jedno z nejsložitějších vyjednávání, ke kterému v Bruselu dochází.
16:29Aktualizovánopřed 10 mminutami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 47 mminutami

Erdoganův rival Imamoglu byl odsouzen za urážku prokurátora

Předák turecké opozice a kandidát na prezidenta opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu byl ve středu nepravomocně odsouzen za urážku istanbulského prokurátora. Soud mu uložil jeden rok a osm měsíců vězení, píše agentura AP. Imamoglu, který čelí několika trestním řízením, je ve vazbě už od března kvůli obvinění z korupce a musel rezignovat na funkci istanbulského starosty. Imamoglu označuje trestní stíhání za politicky motivovaná.
před 56 mminutami

Indičtí potápěči loví v řece cennosti nebezpečí navzdory

Do indické řeky Jamuny, kterou hinduisté považují za posvátnou, házejí pozůstalí nejrůznější obětiny, včetně mrtvých těl. Říční potápěči bez jakéhokoliv speciálního vybavení se denně noří do kalných vod, aby našli nejrůznější cennosti. Převážně jde o mince, láhve i kousky zlata. Vzácné jsou zlaté prsteny či náhrdelníky. Často narazí právě i na těla, s jejichž vyzvednutím pomáhají policii.
před 1 hhodinou

Americké zbraně jsou už na cestě na Ukrajinu, oznámil Trump

Dodávky amerických zbraní již směřují na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to prohlásil prezident USA Donald Trump. Dodal, že za vojenské dodávky zaplatí NATO a Spojené státy nevyšlou na Ukrajinu žádné vojáky. Napadená země mezitím hlásí další mrtvé po ruských útocích.
05:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Místo revoluce Írán utichl. Válka odhalila rozpolcenost opozice

Teherán po krátké válce zatkl stovky údajných „špionů“ a řadu lidí popravil. Íránská opozice ale zůstává rozpolcená. Zatímco část kritiků režimu po úderech USA a Izraele burcovala k povstání, jiní odmítli změny prosazené zvenčí. Mezi Íránci panují obavy z chaosu a možného iráckého či afghánského scénáře. S intervencemi mají sami neblahou zkušenost.
11:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
před 5 hhodinami
Načítání...