Stovky českých poutníků přijely do Říma, aby symbolicky poděkovaly svaté Anežce České za dar svobody

V Římě začala česká národní pouť k příležitosti třicátého výročí svatořečení Anežky České. Zúčastní se jí všichni čeští a moravští biskupové a více než dvě tisícovky poutníků. Ve středu 13. listopadu všechny čeká generální audience u papeže Františka. Čeští a moravští katolíci mu předají sochu sv. Anežky České a výtěžek z charitativní sbírky po chudé a potřebné.

Stovky poutníků s vlajkami, trikolorou nebo s odznakem s vyobrazením Anežky České v klopě se sjely do Říma, aby se zúčastnily české národní poutě k oslavě světice a patronky. V úterý uplyne třicet let od chvíle, kdy přemyslovskou princeznu svatořečil papež Jan Pavel II. Mnozí z poutníků a kněží přijeli po třech desítkách let podruhé.

František Helebrand zamířil do Říma z Hradce nad Moravicí. „Děkujeme za dar svobody,“ řekl před bohoslužbou v bazilice svatého Klimenta a zavzpomínal, jak organizoval cestu do Říma před třiceti lety. „Přihlásilo se mnoho lidí, museli jsme trochu prověřovat, zda jsou věřící a nechtějí se třeba jen pod záminkou cesty do Říma dostat na Západ,“ připomněl dobu v totalitě.

Svatořečení Anežky v Římě 12. listopadu 1989 bylo velkou událostí nejen pro věřící, ale bývá vnímáno i jako symbol a předzvěst pádu komunistické vlády v Československu.

„Vyjeli jsme 8. listopadu, prožili jsme pak už v autobuse velkou radost, když jsme se dozvěděli, že padla Berlínská zeď. To nám vlilo do žil velkou naději a druhý moment byl v aule Pavla VI., kdy jsme skandovali ‚Papež musí do Prahy‘ a to už jsme věřili, že se ten okamžik musí uskutečnit,“ vzpomíná dnes poutník.

„Naše nadšení bylo veliké, potkali jsme se s krajany z Kanady a jiných zemí, velice jsme toužili, aby se něco dělo. Přijeli jsme domů 15. listopadu přes západní Německo, dozvěděli jsme se pak o možné smrti jednoho ze studentů a vyšli jsme do ulic. Jezdili jsme do Opavy, kde jsme podporovali Občanské fórum,“ popsal.

Jiná poutnice řekla, že před třiceti lety se do Říma nedostala. Míst bylo málo a v její farnosti se losovalo, bylo místo jen pro dva farníky. Mladá maminka Olga Kulhánková přijela s manželem a dvěma dětmi. „Jsme z Bílovic nad Svitavou a přijeli jsme poděkovat svaté Anežce za svobodu a přijeli jsme se podívat do Říma,“ řekla.

Národní pouť byla zahájena ve tři hodiny odpoledne v bazilice Santa Maria Maggiore. Ještě před tím se biskupové modlili k českým národním patronům nad hrobem svatého Cyrila v bazilice svatého Klimenta. Připomněli si také letošní 1150. výročí úmrtí jednoho z moravských věrozvěstů.

Ve středu 13. listopadu čeká poutníky a kněží generální audience u papeže Františka. Předají mu výtěžek z charitativní sbírky po chudé a potřebné a také sochu Anežky České, kterou ve svém ateliéru v Polešovicích na Uherskohradišťsku vytvořil sochař Daniel Trubač.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonské akcie se dál propadají, klesají i evropské trhy

Po uvalení cel na většinu amerických obchodních partnerů a zvýšení cel na dovoz z Číny na 104 procent, k němuž od středy přistoupila administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa, ve středu výrazně klesají akcie na burze v Tokiu. Burza v Hongkongu měla ztráty mírnější, ceny akcií v pevninské Číně po předchozím propadu už mírně rostly. Evropské akciové trhy se po úterním růstu ve středu vracejí k poklesu.
09:12Aktualizovánopřed 14 mminutami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 2 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo téměř sto lidí

Na 98 vzrostl počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha. Podle agentury AFP o tom informoval šéf místních záchranářů Juan Manuel Méndez. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění.
06:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Reuters: Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.
05:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump v úterý večer středoevropského času podepsal exekutivní příkazy, jejichž cílem je podpořit těžbu uhlí. „Vracíme zpět odvětví, které bylo opuštěno,“ řekl Trump v Bílém domě, zatímco za ním stálo několik desítek horníků.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Po zřícení střechy diskotéky v Dominikánské republice zemřelo nejméně 58 lidí

Nejméně 58 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterý na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Uvedly to agentury AP a AFP s odvoláním na šéfa místních záchranářů Juana Manuela Méndeze. Dřívější informace hovořily o 44 obětech. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud v úterý večer vydal předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení „kompromisu“ v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby, informuje agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za „podivné“.
před 11 hhodinami
Načítání...