Zaorálek: Podle OBSE jsou na Ukrajině tisíce neoznačených ruských vojáků

Praha - Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Poslanecké sněmovně v debatě na téma „Česká a evropská politika a řešení ukrajinské krize“ prohlásil, že podle informací, které má, operuje v současnosti na východě Ukrajiny deset a půl tisíce ruských mužíků. „Je to jedna z analýz, kterou jsem měl k dispozici,“ okomentoval šéf české diplomacie zdroj, z něhož čerpal takto přesně formulované číslo o množství ruských ozbrojenců. Přitom dodal, že o tisících neoznačených vojaků ruské provenience hovoří i další zdroje, na prvním místě jmenoval dnes zveřejněnou zprávu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

„Ze zprávy a jejího popisu vyplývá, že v poslední době dochází (na východě Ukrajiny) k soustředění těžké techniky z ruské strany a k navyšování počtu neoznačených vojáků. Dá se v jejich případě mluvit o tisících a zpráva poměrně jasně lokalizuje jejich původ,“ konstatoval v Událostech, komentářích Zaorálek, který navíc na konto důvěryhodnosti a objektivnosti zprávy poznamenal, že je autorizovaná i Kremlem z titulu ruského členství v této organizaci.

Zpravodaj ČT Miroslav Karas: „Obě strany mají určitě sílu pokračovat v dalších bojích a nijak se tím netají. Obě strany hovoří i o tom, že mají obavy z ofenzívy jedné či druhé. (V tomto kontextu) je příměří uzavřené 5. září v Minsku čistě formální.“

Podle Zaorálka Evropská unie pozorně sleduje neklidnou situaci a vzrůstající napětí na Ukrajině a bude se přímo touto problematikou zabývat příští pondělí na Radě ministrů zahraničí členských zemí. „Součástí programu bude sumář toho, jaká je momentální situace na Ukrajině. My jsme se zavázali, že budeme v pravidelných periodách hodnotit vývoj této krize, zejména s ohledem na dodržování Minských dohod. A na základě toho se řeklo, že budou-li se ty dohody respektovat, můžeme začít mluvit o odbourávání sankcí, ovšem na druhou stranu, kdyby se situace začala zhoršovat, je možný pravý opak,“ podotkl Zaorálek.

10 minut
Ministr odmítá paušální vinu Západu za ukrajinskou krizi
Zdroj: ČT24

S tvrzením některých tuzemských i zahraničních politiků, naposledy třeba Michaila Gorbačova nebo Václava Klause, že za ukrajinskou krizi může Západ, nesouhlasí. „Ještě, když jsem byl opozičním politikem, jsem se opakovaně setkával s představiteli Ukrajiny a oni poměrně jednoznačně deklarovali zájem o další kroky v přibližování se Evropské unii. Takže tvrdit, že to byla EU, která Ukrajinu do něčeho nutila, je velmi zjednodušené,“ uvedl Zaorálek.

Zároveň však přiznal, že považuje za žádoucí, aby se vedla debata nad účinností unijních mechanismů použitých v případě integračních snah Ukrajiny. „Do jaké míry nástroje, které byly vyvinuty pro rozšiřování Evropské unie ve střední Evropě, byly dostatečnými pro Ukrajinu, která je podle mě mnohem složitějším organismem nez třeba Česko,“ řekl Zaorálek.

Přesto odmítl paušální vinu Západu jako celku a poukázal na výrazný podíl Ruska v celé záležitosti. „Pokud se ruská strana cítila ohrožená vývojem na Ukrajině, tak v každé takové situaci je třeba hledat diplomatické řešení, a ne používat sílu, tanky a nerespektování hranic. Nemůžu souhlasit s tím, že výsledkem tohoto postupu je to, že tu máme tisíce mrtvých, dokonce i civlistů,“ zdůraznil český ministr zahraničí.

Mezitím ve východoukrajinském Doněcku dál roste napětí. Po víkendových přestřelkách míří do bašty ruských separatistů další konvoje. Zda jde o ruské jednotky, jak tvrdí Kyjev, není zatím jisté. Povstalci totiž tvrdí, že jsou to jejich zálohy. Přítomnost nové bojové techniky potvrdili také pozorovatelé monitorovací mise OBSE. Ve své sobotní zprávě uvedli, že na území samozvané Doněcké lidové republiky viděli kolony tanků a těžkých zbraní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi požáru v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Dalších šest lidí je zraněných.
01:08Aktualizovánopřed 2 mminutami

Kreml vítá novou americkou strategii, která neoznačuje Rusko za hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě. V neděli to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Americký dokument mimo jiné volá po „strategické stabilitě“ USA s Ruskem a tvrdí, že se už nebude rozšiřovat Severoatlantická aliance.
05:53Aktualizovánopřed 47 mminutami

Rusko pokračuje v ničení ukrajinské energetiky, odstávky se výrazně prodloužily

Rusko v noci na neděli opět cílilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody na ní hlásí Poltavská oblast, rozsáhlý útok mířil mimo jiné na tamní město Kremenčuk. Pravidelné odstávky proudu, které kvůli opravám zažívá každý den většina země, se přitom už po masivním ruském náletu z předchozí noci prodloužily až na šestnáct hodin denně.
před 1 hhodinou

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky namířily během letu nad mezinárodními vodami u japonského souostroví Okinawa radar navádějící střely před palbou, uvedl podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů, Peking uvedl, že se letadlo nebezpečně přiblížilo cvičení čínského námořnictva.
před 2 hhodinami

„Dealeři si kupují mlčení“. Ve Francii přibývá násilí spojeného s drogami

Ve Francii narůstá obchodování s drogami i násilné činy, které s jejich prodejem, užíváním a distribucí souvisí. Problém mají zejména velká města – třeba Marseille. Podle francouzského centra boje proti drogám zkusí kokain alespoň jednou za rok víc než milion lidí v zemi. Překupníci navíc zavádějí nové způsoby distribuce narkotik a na policejní zátahy pružně reagují.
před 4 hhodinami

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 12 hhodinami

Příměří v Gaze dosáhlo kritického bodu, sdělil katarský premiér

Příměří v Pásmu Gazy dosáhlo kritického bodu, jelikož se jeho první fáze chýlí ke konci a mezinárodní prostředníci pod vedením Spojených států už pracují na cestě k druhé fázi, aby dohodu upevnili. Podle agentury AP to v sobotu řekl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, podle něhož je podmínkou příměří mimo jiné úplné stažení izraelských sil z Gazy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Velké nedostatky i rostoucí náklady. Evropa hodnotí stav svých armád

Ruská válka na Ukrajině vyburcovala většinu evropských zemí k tomu, aby upřely pozornost ke stavu svých armád. Zatímco vyzbrojování Velké Británie, která dlouho žila podle expertů v iluzi vlastní vojenské síly, provází problémy, Polsko už teď dává na obranu téměř pět procent HDP a mezi zeměmi NATO si udržuje náskok. Jedním z nejaktivnějších a nejambicióznějších aktérů je v současné době také Německo, kde poslanci v pátek schválili novou podobu vojenské služby.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...